Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Su Ťij kritizovaná kvůli masakru muslimů utíká před nepříjemnostmi. Nepojede do OSN, má prý na práci naléhavější věci

Su Ťij kritizovaná kvůli masakru muslimů utíká před nepříjemnostmi. Nepojede do OSN, má prý na práci naléhavější věci

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij se příští týden nezúčastní Valného shromáždění OSN, kde se očekává mimo jiné diskuse o zásazích její převážně buddhistické země proti menšině muslimských Rohingů. Podle agentury Reuters o její neúčasti informoval mluvčí s upřesněním, že má na práci „naléhavější záležitosti“. Násilnosti v Barmě, během nichž do sousedního Bangladéše uprchlo téměř 400 000 Rohingů, již odsoudil mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva. Podle OSN je nutné výrazně posílit humanitární operace k jejich pomoci, uvedla dnes agentura Reuters.

Barmská vůdkyně se měla příští týden zúčastnit jednání v newyorském sídle OSN. „Nikdy se nebojí čelit kritice nebo problémům. Zřejmě tady má naléhavější záležitosti, které musí řešit,“ řekl Reuters k neúčasti někdejší disidentky a nositelky Nobelovy ceny za mír její mluvčí.

Již loni v září, kdy v OSN poprvé přednesla projev v roli politické vůdkyně své země, hájila mnohými zpochybňovaný přístup Barmy k Rohingům.

Jejich současný exodus začal po útoku rohingských povstalců na pozice vládních bezpečnostních složek v Arakanském státě na severu Barmy, který se odehrál 25. srpna. Následné tažení armády proti Rohingům označuje barmská vláda za boj s „teroristy“, zatímco mezinárodní společenství jej odsuzuje. Při násilnostech v Arakanském státě podle zvláštní vyslankyně OSN zřejmě zahynulo již přes 1000 lidí, převážně z řad Rohingů.

K ochraně civilistů vyzvaly barmské vedení Spojené státy a další západní země. Na Su Ťij se kvůli mírovému řešení krize obrátil i tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Podle představitele OSN citovaného Reuters je potřeba výrazně posílit humanitární operace v Bangladéši, kde se uprchlým Rohingům nedostává jídla ani přístřeší.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1