Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Su Ťij v Británii přichází o jedno ocenění za druhým. Čestný titul jí chce odebrat i město Oxford

Su Ťij v Británii přichází o jedno ocenění za druhým. Čestný titul jí chce odebrat i město Oxford

Ještě před pár lety vzhlížel k bývalé barmské disidentce a držitelce Nobelovy ceny míru celý svět. Dnes se na Aun Schan Su Ťij snáší kvůli rohingské krizi kritika ze všech koutů světa. OSN označuje situaci muslimské menšiny Rohingů za etnickou čistku, kvůli které ze země uteklo už víc než půl milionu uprchlíků. Barmská politička tak na mezinárodní scéně upadá v nemilost a k ráznému kroku se rozhodla i rada města Oxford, kde Su Ťij v minulosti studovala. Radní se jednohlasně shodli, že jí odeberou čestnou cenu Freedom of the City of Oxford.

Jak píše britský deník The Guardian, rada Oxfordu jednohlasně podpořila návrh, podle kterého „není vhodné“ barmskou političku a bývalou disidentku nadále oslavovat. Návrh podpořil i vedoucí představenstva Bob Price, který rozhodnutí označil za „bezprecedentní krok“.

Konečný verdikt o odebrání pocty padne až 27. listopadu, na kdy je naplánované zvláštní jednání rady. V tento den tak Su Ťij pravděpodobně přijde o ocenění, které získala v roce 1997, kdy ji barmská vojenská junta držela ve vězení.

Rada města přikročila k ráznému rozhodnutí jen pár dní po podobném kroku Oxfordské univerzity. V neděli totiž oxfordská kolej St. Hughs odstranila portrét nynější barmské vůdkyně ze svého interiéru, který byl u hlavního vstupu do koleje vyvěšen od roku 1999. Podle britských médií kolej odstranění obrazu vysvětlila tím, že potřebuje uvolnit místo pro nové plátno japonského umělce Jošihira Takedy, který získala a který chce po určitou dobu vystavovat.

720p 360p
Rohingové

Proti Su Ťij se minulý měsíc postavila i druhá největší odborová organizace ve Velké Británii Unison, která oznámila, že barmské političce pozastavuje čestné členství a vyzvala ji, aby pro situaci Rohingů udělala víc. Čestného předsednictví ji chce zbavit také studentský svaz prestižní školy London School of Economics a o odebrání ocenění uvažuje i Bristolská univerzita.

Na útěk z Barmy se v posledním měsíci dalo víc než 507 tisíc Rohingů, kteří jsou terčem represí ze strany ozbrojených sil. Zatímco uprchlíci utíkají do sousedního Bangladéše, Barma je ve světě kritizována za útlak muslimské menšiny. Výtky směřují i vůči někdejší disidentce Su Ťij, její stoupenci však upozorňují, že vliv barmské vůdkyně na armádní kruhy je limitovaný. Sama Su Ťij důrazně popírá, že by v Barmě docházelo k etnickým čistkám.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1