Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Su Ťij v Británii přichází o jedno ocenění za druhým. Čestný titul jí chce odebrat i město Oxford

Su Ťij v Británii přichází o jedno ocenění za druhým. Čestný titul jí chce odebrat i město Oxford

Ještě před pár lety vzhlížel k bývalé barmské disidentce a držitelce Nobelovy ceny míru celý svět. Dnes se na Aun Schan Su Ťij snáší kvůli rohingské krizi kritika ze všech koutů světa. OSN označuje situaci muslimské menšiny Rohingů za etnickou čistku, kvůli které ze země uteklo už víc než půl milionu uprchlíků. Barmská politička tak na mezinárodní scéně upadá v nemilost a k ráznému kroku se rozhodla i rada města Oxford, kde Su Ťij v minulosti studovala. Radní se jednohlasně shodli, že jí odeberou čestnou cenu Freedom of the City of Oxford.

Jak píše britský deník The Guardian, rada Oxfordu jednohlasně podpořila návrh, podle kterého „není vhodné“ barmskou političku a bývalou disidentku nadále oslavovat. Návrh podpořil i vedoucí představenstva Bob Price, který rozhodnutí označil za „bezprecedentní krok“.

Konečný verdikt o odebrání pocty padne až 27. listopadu, na kdy je naplánované zvláštní jednání rady. V tento den tak Su Ťij pravděpodobně přijde o ocenění, které získala v roce 1997, kdy ji barmská vojenská junta držela ve vězení.

Rada města přikročila k ráznému rozhodnutí jen pár dní po podobném kroku Oxfordské univerzity. V neděli totiž oxfordská kolej St. Hughs odstranila portrét nynější barmské vůdkyně ze svého interiéru, který byl u hlavního vstupu do koleje vyvěšen od roku 1999. Podle britských médií kolej odstranění obrazu vysvětlila tím, že potřebuje uvolnit místo pro nové plátno japonského umělce Jošihira Takedy, který získala a který chce po určitou dobu vystavovat.

720p 360p
Rohingové

Proti Su Ťij se minulý měsíc postavila i druhá největší odborová organizace ve Velké Británii Unison, která oznámila, že barmské političce pozastavuje čestné členství a vyzvala ji, aby pro situaci Rohingů udělala víc. Čestného předsednictví ji chce zbavit také studentský svaz prestižní školy London School of Economics a o odebrání ocenění uvažuje i Bristolská univerzita.

Na útěk z Barmy se v posledním měsíci dalo víc než 507 tisíc Rohingů, kteří jsou terčem represí ze strany ozbrojených sil. Zatímco uprchlíci utíkají do sousedního Bangladéše, Barma je ve světě kritizována za útlak muslimské menšiny. Výtky směřují i vůči někdejší disidentce Su Ťij, její stoupenci však upozorňují, že vliv barmské vůdkyně na armádní kruhy je limitovaný. Sama Su Ťij důrazně popírá, že by v Barmě docházelo k etnickým čistkám.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744