Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Súdán se lísá do ruské přízně. Ochraňte nás před USA, vyzvali Putina

Súdán se lísá do ruské přízně. Ochraňte nás před USA, vyzvali Putina

Súdán chce být pro Rusko branou do Afriky a na oplátku potřebuje ruskou ochranu před Spojenými státy. Během dnešní návštěvy Ruska to řekl súdánský prezident Umar Bašír. S novináři hovořil u příležitosti setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem v přímořském letovisku Soči, uvedla agentura AP. Podle súdánského prezidenta se Spojené státy chovají agresivně a přispívají ke konfliktu v Súdánu.

Súdánským Dárfúrem zmítá násilný konflikt od roku 2003, kdy povstalci začaly bojovat proti vládě v Chartúmu a obvinili ji z diskriminace tamních obyvatel. Podle OSN v konfliktu zatím přišlo o život 300 000 lidí a zhruba 2,7 milionu jich bylo nuceno opustit své domovy.

Bašír je na seznamu osob, které kvůli obvinění ze zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a genocidy v Dárfúru hledá Mezinárodní trestní soud (ICC). Zatykač na Bašíra soud vydal v roce 2009 a 2010. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Bašír je z pohledu Moskvy právoplatným prezidentem Súdánu.

Putinovi dnes Bašír řekl, že „Súdán se může pro Rusko stát klíčem k Africe“. Krátce předtím hovořil s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem o modernizaci súdánské armády. „Domluvili jsme se s ministrem obrany, že Rusko nás v tom podpoří,“ uvedl Bašír.

Súdánský prezident rovněž poznamenal, že je znepokojen rolí USA v Rudém moři a že by chtěl s Ruskem zahájit dialog o základnách v oblasti. Zda Bašír chce nabídnout Rusku přístup k základnám, není podle AP jasné. Kreml se k situaci nevyjádřil.

Bašír také uvedl, že hodlá s Ruskem spolupracovat při hledání ropy a také v dopravním a zemědělském sektoru. Putin řekl, že vidí prostor pro spolupráci v oblasti energetiky. Dodal, že Rusko do Súdánu dováží obilniny a že v tom bude pokračovat.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link