Súdánští policisté zavírají demonstranty do obřích ledniček. Desítky lidí už také ubili | info.cz

Články odjinud

Súdánští policisté zavírají demonstranty do obřích ledniček. Desítky lidí už také ubili

Jistě přes pět desítek lidí už zabili súdánští tajní policisté při potlačování protirežimních demonstrací, které trvají od loňského prosince. Režim Umara Bašíra, který se před třiceti lety dostal k moci pučem, ekonomicky kolabuje. O to drsněji ale zachází s těmi občany, kteří si proti němu troufli protestovat. Stanice BBC z dostupných záznamů sestříhala film, který systematické vládní násilí na Súdáncích dokumentuje.

Stalo se zkraje února. Rodinu šestatřicetiletého učitele Ahmada Chaíra z východosúdánské provincie Kassala úřady informovaly, že jejich příbuzný je mrtev. Po dvou dnech strávených na policejní služebně. Podle opozičních zdrojů ho měli na starost příslušníci tajné služby. Mrtvola do té doby zdravého muže byla zohavena krutým mučením, krvavé modřiny a rány měl prý na hlavě i v oblasti třísel. A podle všeho měl i vykopnuté ledviny.

Ahmad se provinil tím, že se vydal demonstrovat proti diktátorovi Bašírovi a jeho mizerné ekonomické politice. Podobně jako on zemřela další padesátka Súdánců, další pak byli surově zbiti, ba zmrzačeni komandy sestavenými z uniformovaných i tajných policistů stejně jako vojáků.

Dokument stanice BBC, která od opozičních aktivistů získala nejen informace o tajných policejních centrech, ale dokonce i amatérská videa, ukazuje režimní taktiku zastrašování opozice. Šestice mužů vyjíždějí od vládních budov v bílých pick-upech, do kterých nakládají vytipované a zřejmě i náhodně sebrané demonstranty. Ty mlátí přímo na ulici, aby je pak odvezli do izolovaných věznic. Zde svědci popisují kaluže krve a nářek týraných vězňů. A také zvláštní metodu mučení, totiž zavírání do obřích mrazniček. Tento způsob trýznění, které na těle nezanechává na první pohled identifikovatelné stopy, praktikují súdánské bezpečnostní služby podle místních disidentů už nejméně desetiletí.

Demonstrace začaly loni 19. prosince v reakci na zdražení klíčivých komodit, základní potraviny nevyjímaje. Vláda přestala dotovat i základní potraviny, v důsledku čehož zdražil kupříkladu chléb hned trojnásobně. Míra inflace i podle oficiálních zpráv dosahuje 70 procent (pro srovnání: Česko nyní vykazuje úroveň 2,1%). Toto číslo je ale podle relevantních ekonomických odhadů podhodnocené. Podle aktivistů budou již příští rok některé regiony ohroženy hladomorem.

Demonstrace proti drahotě se záhy proměnily v protesty proti vládě Umara Bašíra, který se k moci dostal v roce 1989 krvavým pučem. Mezinárodní trestní soud (ICC) na něj pak v roce 2009 a 2010 vydal zatykač, neboť jej podezírá z genocidy a zločinů proti lidskosti během potlačení povstání v oblasti Dárfúr. Bašír všechna obvinění popírá. Jeho režim drží nad vodou spřátelené země, kromě arabských zemí Zálivu i Turecko a Rusko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud