Články odjinud

Summit se Severní Koreou chystá i Japonsko, mohl by se uskutečnit v Pchjongjangu

Summit se Severní Koreou chystá i Japonsko, mohl by se uskutečnit v Pchjongjangu

Japonsko pracuje na přípravě schůzky premiéra Šinzóa Abeho se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Summit by se mohl uskutečnit v severokorejské metropoli Pchjongjang v srpnu. Tématem jednání by měla být otázka Japonců unesených v 70. a 80. letech do Severní Koreje, aby pomáhali při výcviku tamních špionů.

Pchjongjang se k únosům Japonců přiznal v roce 2002 a pěti uneseným japonským občanům a jejich příbuzným povolil návrat do Japonska. Severní Korea sdělila, že zbývajících osm unesených je už po smrti. Tokio ale žádá více informací o tom, co se s těmito lidmi stalo. Japonsko má navíc podezření, že uneseny byly až stovky lidí.

Předseda japonské vlády Abe se dnes sešel s rodinami lidí, kteří byli do KLDR uneseni. Slíbil jim, že zahájí se Severní Koreou přímé jednání, aby tento problém vyřešil.

Podle deníku Jomiuri šimbun zvažuje Japonsko několik scénářů, včetně srpnové návštěvy Abeho v Pchjongjangu. Další možností je podle listu setkání Abeho s Kimem na okraj ekonomického fóra plánovaného na 11. až 13. září do Vladivostoku na ruském Dálném východě. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga zatím odmítl zprávy o chystaném summitu potvrdit.

Americký prezident Donald Trump nadnesl otázku unesených Japonců při úterním summitu s Kim Čong-unem v Singapuru. Podle deníku Sankei šimbun a dalších japonských médií Kim na summitu uvedl, že je připraven setkat se s japonským premiérem.

Představitelé japonského ministerstva zahraničí plánují sejít se se severokorejskými činiteli na regionální bezpečnostní konferenci tento týden v Mongolsku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud