Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švéd se po šesti letech dostal ze zajetí teroristů. Prožil peklo, kamaráda mu bez okolků zastřelili

Švéd se po šesti letech dostal ze zajetí teroristů. Prožil peklo, kamaráda mu bez okolků zastřelili

Teroristé ze sítě al-Káida propustili na svobodu Švéda Johana Gustafssona, který před šesti lety vyrazil na motorkářskou dovolenou po západní Africe. Nevinné cestování v koženém sedle se ale rázem změnilo v boj o život. Gustafsson si zrovna užíval volné chvilky na terase hotelu v malijském městě Timbuktu, když do budovy vtrhli po zuby ozbrojení teroristé. Drama odstartovalo šest let trvající zajetí na utajovaném místě, ze kterého se Švéd dostal až dnes.

Islamisté z Organizace al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) 25. listopadu 2011 kromě Gustafssona unesli i jihoafrického občana Stephena McGowna a Holanďana Sjaaka Rijkeho. Teroristům naopak unikla Rijkeho manželka, která se ozbrojencům úspěšně schovala. Takové štěstí už neměl jejich německý kamarád, který odmítl poslechnout příkaz, aby nastoupil do připravené dodávky. Teroristé ho za vzdor na místě zastřelili.

Gustafsson, McGown a Rijke padli do rukou islamistů, kteří je odvezli na neznámé místo. Touha po dobrodružství se jim stala osudnou – na sever Mali se vydali navzdory varování několika západoevropských vlád, které přišlo po propuknutí nepokojů a povstání v regionu. Po únosu jako by se po nich slehla zem. Poprvé, kdy o nich rodiny uslyšely, byl rok 2012, kdy televize al-Džazíra odvysílala reportáž, ve které všichni zadržení naléhají na vlády svých zemí, aby s al-Káidou vyjednávaly o jejich propuštění.

První dobrá zpráva přišla až v dubnu roku 2015, kdy se francouzským zvláštním silám podařilo ze spárů teroristů vymanit alespoň Nizozemce Rijkeho. Gustafsson s McGownem v zajetí zůstali, v říjnu téhož roku však islamisté zveřejnili video dokazující, že jsou oba naživu. „Jsem živý a zdravý. Moje rodina mi moc chybí,“ říká na videu Gustafsson, který zde zároveň děkuje vládě za snahu o jeho propuštění.

Po šesti letech se úsilí švédských úřadů vyplatilo a Gustafsson mohl konečně nastoupit do letadla směr Stockholm, aby se setkal s rodinou a pozdravil znovu s přáteli. „Už jsem s Johanem mluvila. Vede se mu dobře a je ohromen tím, co se děje,“ prohlásila švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová. Zda se vládě podařilo Gustafssona dostat domů za výkupné, ale komentovat nechtěla. Islamisté za osvobození Gustafssona původně požadovali pět milionů dolarů (přes 117 milionů Kč). Vláda ve Stockholmu na to ale odmítla přistoupit v duchu zásady, že s teroristy se nejedná (anebo se to alespoň veřejně nepřiznává).

V zajetí radikálů tak zůstává poslední rukojmí Stephen McGown z Jihoafrické republiky. I kdyby se mu v nejbližší době podařilo dostat ke své rodině, svou matku už nikdy neuvidí. Devětašedesátiletá Beverly McGownová si do nedávné smrti nepřála nic jiného, než spatřit syna propuštěného z vězení teroristů. Vytouženého okamžiku se ale nedočkala. „Poslední den jsem své ženě slíbil, že Stephena dostaneme ven,“ řekl při pohřbu její manžel a otec zadržovaného Jihoafričana. S propuštěním McGowna by však mohla pomoct africká nezisková organizace Gift of the Givers, která si jeho osvobození dala za jeden ze svých hlavních cílů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744