Články odjinud

Svědectví exmanželky texaského střelce: Chtěl mě zabít za pokutu, měl v sobě démony a nenávist

Svědectví exmanželky texaského střelce: Chtěl mě zabít za pokutu, měl v sobě démony a nenávist

Každý den se Tessa Brennamanová, první manželka střelce z Texasu, musela bát o své zdraví a život. „Naše manželství bylo plné nadávek, bití a zneužívání, jednou mě dokonce chtěl zabít kvůli tomu, že jsem dostala pokutu za rychlou jízdu,“ přiznává nyní plačící žena v exkluzivním rozhovoru pro CBS News. Střelec Devin Kelley, který minulý týden v texaském baptistickém kostele povraždil 26 lidí, vyhrožoval zabitím jí i celé její rodině, dodala jeho bývalá manželka. 

„Vytáhnul z pouzdra svou pistoli, kterou mi přiložil ke spánku. ´Chceš zemřít?´ ptal se mě. ´Chceš zemřít?!´,“ popisuje Brennamanová reakci manžela poté, co dostala pokutu za příliš rychlou jízdu. „Kelley v sobě měl spoustu démonů a nenávisti,“ zamýšlí se Brennamanová.

Jejich manželství mělo k poklidnému ideálu hodně daleko. Proto když se příslušník amerického letectva Kelley u soudu v roce 2013 přiznal, že svou manželku napadnul, uhodil, dusil a kopal a k tomu že způsobil frakturu lebky jejímu synovi, Brennamanová na nic nečekala a nechala se s ním rozvést. Kelley mezitím strávil rok za mřížemi, po propuštění byl degradován a vyhozen z armády. O rok později se ocitnul u soudu znovu kvůli týrání zvířat. Tento případ byl nakonec smeten ze stolu.

Kdyby tato fakta byla známá FBI, mohly oběti texaského masakru žít. Americké letectvo však přiznalo, že informace o odsouzení Kelleyho – klíčové pro možnost nákupu zbraní – nezaneslo do patřičného registru. Kelley si proto mohl své útočné pušky bez problémů legálně obstarat. Potíží nebyla ani jeho hospitalizace na psychiatrii.

Podobně jako i u mnoha jiných incidentů i zde hrály hlavní roli rodinné vazby a osobní problémy, nešlo o terorismus. Do kostela, který Kelley vystřílel, totiž pravidelně chodili příbuzní vrahovy manželky. Střelec rovněž před svým činem poslal své tchýni několik výhružných zpráv. 

Mimochodem, údaje společnosti Everytown ukazují, že 50 žen je v USA každý měsíc zavražděno svými bývalými partnery a že přítomnost zbraně v případech domácího násilí činí až pětkrát pravděpodobnější možnost, že žena během konfliktu zemře.

Kelley zahájil své běsnění 5. listopadu v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs. Zabil 26 lidí, když se poté dostal do přestřelky s několika místními muži, byl postřelen, upustil pušku, a snažil se ve svém automobilu ujet. Dva Texasané jej pronásledovali tak dlouho, až Kelley havaroval, pitva následně ukázala, že se sám zabil ruční zbraní.

Kostel, ve kterém se střelba odehrála, bude zbourán, uvedl pastor, který během masové vraždy ztratil svou 14letou dceru Annabelle. „Je zde příliš lidí, kdo se již na toto místo nechtějí vracet,“ řekl pastor Frank Pomeroy pro server USA Today.

 

 

Články odjinud