Články odjinud

Švédsko bojuje s dětskými sňatky, dívky fungují jako vstupenky do Evropy

Švédsko bojuje s dětskými sňatky, dívky fungují jako vstupenky do Evropy

Švédsko, které v září čekají parlamentní volby a které si zakládá na velmi striktním dodržováním lidských a o to více dětských práv, nyní čelí velmi složité situaci. Sňatky dětí, které se pojí především s přistěhovalci, stále více rozdělují společnost.

Vládní levicová koalice Sociálních demokratů a Strany Zelených v současnosti čelí nebývalé kritice nejen ze strany pravicové opozice, ostrá kritika dětských sňatků zaznívá především z řad euroskeptické a protiimigrační strany Švédských demokratů, která by podle průzkumů mohla v nadcházejících volbách získat více než 18 procent voličů.

Švédská vláda se doposud snažila najít rovnováhu mezi právem na tradice imigrantů a švédským právním řádem, to se ale zřejmě v případě dětských sňatků příliš nedaří. „Švédsko mělo lidem, kteří sem přišli, poskytnout zcela jasné informace o tom, jak náš systém funguje. O názorech společnosti, o právech dětí, o rovnosti pohlaví, o rodinné policie a povinnostech rodičů,“ prohlásil v parlamentu Juno Blom z opoziční Liberální lidové strany.

„Zatímco trváme na tom, že Švédsko chrání práva dětí, dovolili jsme, aby děti cizinců žily v manželství s mnohem staršími muži,“ dodal Blom. Opozice vládě vyčítá přílišnou opatrnost. Podle ní se snaží vyhnout tomu, aby byla považována za „kulturně necitlivou“ a není schopná dětská práva efektivně vymáhat.

Podle oficiálních údajů se děti vázané manželským slibem mezi imigranty najdou opravdu jen výjimečně. Podle serveru Politico švédská migrační agentura v roce 2016 identifikovala jen 132 nezletilých žadatelů o azyl, kteří uvedli, že jsou sezdaní. Většina z nich pocházela ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Skutečné počty jsou ale podle úřadů zřejmě mnohem větší.

Ženská obřízkaŽenská obřízkaautor: Info.cz

Ačkoli Švédsko sňatky, kdy jedna nebo obě ze stran nedosáhly dospělosti, zakázalo už v roce 1973, stále existovaly zákonné výjimky. Předchozí pravicová vláda ale zákon v roce 2014 zpřísnila. K tomuto kroku se uchýlila zejména kvůli nuceným sňatkům uvnitř konkrétních komunit.

Přesto jsou ale manželství s nezletilými Švédskem uznávána, pokud jsou tedy uzavřená v zahraničí. Vláda se tak kvůli právní mezeře, která tyto sňatky automaticky neruší, dostává pod tlak. Na jaře totiž odmítla hlasovat o návrhu parlamentního výboru, který tuto situaci řeší s tím, že pracuje na vlastním plánu a hodlá tak zpřísnit stávající úpravu zákona. Vláda předstoupila s návrhem, který neuznává manželství uzavřená v zahraničí, v nichž alespoň jeden člen nedosáhl osmnácti let. Podle kritiků ale není zřejmé, jak mají úřady postupovat.

O několik týdnů později ale svůj vlastní návrh představili i liberálové. Ten zahrnuje i zákaz vycestování za hranice Švédska rodinám, u kterých se vyskytne podezření, že by jejich děti mohly podstoupit nedobrovolný sňatek nebo ženskou obřízku. Rodiče by v takovém případě přišli o cestovní doklady.

„Znepokojuje mě, že s mladými lidmi a dětmi ze zahraničí se zachází jinak než s dětmi původem ze Švédska,“ poznamenal Blom. Připomněl i případ 19leté Afghánky, kterou měl zavraždit její starší manžel necelý rok po příchodu do Švédska a který podle něj nevyvolal téměř žádnou reakci médií. „Kdyby se našel zavražděný švédský teenager, myslím, že by to způsobilo pobouření.“

Nucenými sňatky jsou nyní ohroženy také mladé dívky narozené ve Švédsku. Podle sociální pracovnice Zubeyde Demirörsové dívky fungují jako „vstupenky do Evropy“. Podle ní ale nebude mít ani nová zákonná úprava příliš velký vliv. „Během let jsem viděla, jak se mění zákony, probíhají kampaně. Přesto se ale vracíme zpět na začátek. Nyní nás ale čekají nové výzvy. Do Švédska přichází velký počet lidí, ve kterých je podobná kultura zcela běžná.“

Podle ní musí Švédská vláda převzít za přicházející migranty plnou zodpovědnost a přiřknout každému dítěti, ať už je původem Švédské nebo ne, stejná práva. „Naši politici jsou zbabělí. V Dánsku a v Norsku se nebojí, že je někdo označí za rasisty. Kvůli této zbabělosti ale ve Švédsku trpělo mnoho dívek i chlapců,“ dodala.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818