Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédsko bojuje s dětskými sňatky, dívky fungují jako vstupenky do Evropy

Švédsko bojuje s dětskými sňatky, dívky fungují jako vstupenky do Evropy

Švédsko, které v září čekají parlamentní volby a které si zakládá na velmi striktním dodržováním lidských a o to více dětských práv, nyní čelí velmi složité situaci. Sňatky dětí, které se pojí především s přistěhovalci, stále více rozdělují společnost.

Vládní levicová koalice Sociálních demokratů a Strany Zelených v současnosti čelí nebývalé kritice nejen ze strany pravicové opozice, ostrá kritika dětských sňatků zaznívá především z řad euroskeptické a protiimigrační strany Švédských demokratů, která by podle průzkumů mohla v nadcházejících volbách získat více než 18 procent voličů.

Švédská vláda se doposud snažila najít rovnováhu mezi právem na tradice imigrantů a švédským právním řádem, to se ale zřejmě v případě dětských sňatků příliš nedaří. „Švédsko mělo lidem, kteří sem přišli, poskytnout zcela jasné informace o tom, jak náš systém funguje. O názorech společnosti, o právech dětí, o rovnosti pohlaví, o rodinné policie a povinnostech rodičů,“ prohlásil v parlamentu Juno Blom z opoziční Liberální lidové strany.

„Zatímco trváme na tom, že Švédsko chrání práva dětí, dovolili jsme, aby děti cizinců žily v manželství s mnohem staršími muži,“ dodal Blom. Opozice vládě vyčítá přílišnou opatrnost. Podle ní se snaží vyhnout tomu, aby byla považována za „kulturně necitlivou“ a není schopná dětská práva efektivně vymáhat.

Podle oficiálních údajů se děti vázané manželským slibem mezi imigranty najdou opravdu jen výjimečně. Podle serveru Politico švédská migrační agentura v roce 2016 identifikovala jen 132 nezletilých žadatelů o azyl, kteří uvedli, že jsou sezdaní. Většina z nich pocházela ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Skutečné počty jsou ale podle úřadů zřejmě mnohem větší.

Ženská obřízkaŽenská obřízkaautor: Info.cz

Ačkoli Švédsko sňatky, kdy jedna nebo obě ze stran nedosáhly dospělosti, zakázalo už v roce 1973, stále existovaly zákonné výjimky. Předchozí pravicová vláda ale zákon v roce 2014 zpřísnila. K tomuto kroku se uchýlila zejména kvůli nuceným sňatkům uvnitř konkrétních komunit.

Přesto jsou ale manželství s nezletilými Švédskem uznávána, pokud jsou tedy uzavřená v zahraničí. Vláda se tak kvůli právní mezeře, která tyto sňatky automaticky neruší, dostává pod tlak. Na jaře totiž odmítla hlasovat o návrhu parlamentního výboru, který tuto situaci řeší s tím, že pracuje na vlastním plánu a hodlá tak zpřísnit stávající úpravu zákona. Vláda předstoupila s návrhem, který neuznává manželství uzavřená v zahraničí, v nichž alespoň jeden člen nedosáhl osmnácti let. Podle kritiků ale není zřejmé, jak mají úřady postupovat.

O několik týdnů později ale svůj vlastní návrh představili i liberálové. Ten zahrnuje i zákaz vycestování za hranice Švédska rodinám, u kterých se vyskytne podezření, že by jejich děti mohly podstoupit nedobrovolný sňatek nebo ženskou obřízku. Rodiče by v takovém případě přišli o cestovní doklady.

„Znepokojuje mě, že s mladými lidmi a dětmi ze zahraničí se zachází jinak než s dětmi původem ze Švédska,“ poznamenal Blom. Připomněl i případ 19leté Afghánky, kterou měl zavraždit její starší manžel necelý rok po příchodu do Švédska a který podle něj nevyvolal téměř žádnou reakci médií. „Kdyby se našel zavražděný švédský teenager, myslím, že by to způsobilo pobouření.“

Nucenými sňatky jsou nyní ohroženy také mladé dívky narozené ve Švédsku. Podle sociální pracovnice Zubeyde Demirörsové dívky fungují jako „vstupenky do Evropy“. Podle ní ale nebude mít ani nová zákonná úprava příliš velký vliv. „Během let jsem viděla, jak se mění zákony, probíhají kampaně. Přesto se ale vracíme zpět na začátek. Nyní nás ale čekají nové výzvy. Do Švédska přichází velký počet lidí, ve kterých je podobná kultura zcela běžná.“

Podle ní musí Švédská vláda převzít za přicházející migranty plnou zodpovědnost a přiřknout každému dítěti, ať už je původem Švédské nebo ne, stejná práva. „Naši politici jsou zbabělí. V Dánsku a v Norsku se nebojí, že je někdo označí za rasisty. Kvůli této zbabělosti ale ve Švédsku trpělo mnoho dívek i chlapců,“ dodala.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1