Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédsko nařídilo desítkám tisíc lidí sterilizaci. Teď slibuje, že transgenderové osoby odškodní

Švédsko nařídilo desítkám tisíc lidí sterilizaci. Teď slibuje, že transgenderové osoby odškodní

Švédská středolevá vláda chce odškodnit transgenderové osoby, které musely kvůli změně pohlaví povinně podstoupit sterilizaci. Dnes schválený návrh zákona umožní zhruba 800 lidem získat jako kompenzaci 225.000 švédských korun (637.000 Kč), informovala agentura Reuters.

Právní předpis, který sterilizaci požadoval, platil do roku 2013. „Sterilizace jako podmínka změny pohlaví byl postup, od kterého se dnešní společnost sama distancovala," uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Gabriel Wikström.

Povinná sterilizace postihla v roce 1999 i Mariu Sundinovou, která je transgenderovou aktivistkou a bývalou předsedkyní organizace Transgender Europe. Dnešní rozhodnutí vlády Sundinová ocenila jako omluvu a pozitivní krok, takže nebude nutné se práv domáhat u soudu. Žalobou dlouhodobě hrozil švédský svaz bojující za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových (LGBT) osob. Svaz proto chystaný návrh zákona přivítal a uvedl, že Švédsko tak jako první stát na světě odškodní své zločiny proti transgenderovým osobám.

Švédsko je nyní obecně považováno za baštu tolerance, ačkoli má temnou minulost, pokud jde o sterilizace. Reuters připomněl například nucené sterilizace romské menšiny kvůli rasové čistotě, mentálně postižených či lidí, kteří podle úřadů již měli dětí příliš.

Vládní zpráva z roku 2000 odhaduje, že v letech 1935 až 1975 bylo nuceně či pod nátlakem sterilizováno 63.000 lidí, hlavně žen. Asi polovina případů se udála do roku 1955.