Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédsku chybí vojáci. Obnovilo základní vojenskou službu pro tisíce lidí

Švédsku chybí vojáci. Obnovilo základní vojenskou službu pro tisíce lidí

Švédsko opět zavádí povinnou vojenskou službu. Důvodem je nedostatečný počet dobrovolných rekrutů i bezpečnostní riziko v Pobaltí. Výcvik by se týkal dospívajících Švédů narozených v roce 1999 a 2000. Nový švédský branný systém bude založen na přijímání branců i dobrovolníků a bude vytvořen podle norského modelu.

„Pokud chceme dostatečně velké a trénované vojenské jednotky, nemůžeme se už spoléhat jen na dobrovolné rekruty, ale musíme oživit povinnou vojenskou službu,“ vysvětlil médiím švédský ministr obrany Peter Hultqvist. Plošné odvody stát zrušil v roce 2010, teď ale koalice sociálních demokratů a zelených prosadila jejich obnovení.

Jako hlavní důvody politici uvádí, že dobrovolní vojáci už prostě nedokážou pokrýt potřeby armády. Pro bezpečnost na Baltu je proto podle vlády důležité posílit jednotky o mladé brance.

Na základě vládního rozhodnutí bude od 1. ledna 2018 povoláno do služby 4000 mužů a žen, řekla BBC mluvčí švédského ministerstva obrany Marinette Radeboová.

Nový systém předpokládá, že nábor by začal oslovením asi 100 tisíců dospívajících, kteří se narodili v letech 1999 a 2000. Ti dostanou dostatečné informace a vyplní dotazníky. Asi 13 tisíc vybraných se pak dostaví k odvodu a z nich se v dalším kroku vyberou zmíněné 4 000 mladých dívek a chlapců, kteří podstoupí vojenský výcvik v příštích dvou letech.

Inspiraci prý švédští zákonodárci hledali u sousedů v Norsku. Tam funguje kombinovaný systém profesionálních vojáků doplněný o povinnou vojenskou službu. Právě takovou představu mají i Švédové. Podle posledních veřejných výzkumů se znovuzavedení vojenské služby nebrání 72 procent místních obyvatel.

Znovu povinně na vojnu? Návrhy zaznívají i v Česku

V Česku podstupovali základní vojenskou službu mladíci do konce roku 2004. Od roku 2005 je česká armáda plně profesionální. I čeští politici ale začínají pozvolna mluvit o obnovení povinných odvodů. Senátor Jiří Čunek před časem navrhl, aby služba trvala několik měsíců, a kdo se jí bude záměrně vyhýbat, toho aby čekalo i vězení. Politici by mohli povinnou vojenskou službu začít řešit už na podzim. Není vyloučené, že se z ní pro některé politiky stane i volební téma.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744