Svět komiksu přišel o legendu. Zemřel otec Marvelovských superhrdinů Stan Lee | info.cz

Články odjinud

Svět komiksu přišel o legendu. Zemřel otec Marvelovských superhrdinů Stan Lee

Ve věku 95 let zemřel americký komiksový scénárista, spisovatel a filmový producent Stan Lee. Serveru TMZ to potvrdila jeho dcera. Lee, který stojí za slavnými komiksy jako Spider-Man, X-Men, Iron Man či Hulk, se v posledních měsících potýkal s vážnými zdravotními problémy.

Hollywood Reporter uvádí, že scénárista musel být v pondělí převezen do nemocnice v Las Vegas, kde také zemřel. 

Zdravotní stav pětadevadesátiletého Leeho nebyl dobrý už delší dobu. Zkraje letošního roku musel být převezen do nemocnice, poté co u něj byl zjištěn nepravidelný srdeční tep a měl problémy s dýcháním. Podle webu TMZ měl Lee rovněž problémy se zrakem. 

„Můj otec miloval všechny své fanoušky. Byl ten nejúžasnější a nejslušnější muž,“ řekla jeho dcera webu TMZ

Stan Lee je spoluzakladatelem komiksového vydavatelství Marvel Comics, z něhož coby šéf vybudoval největší komiksové vydavatelství na světě. Spolu s Jackem Kirbym a Stevem Ditkem vytvořil slavné příběhy, např. Spider-Man, X-Men, Iron Man, Fantastická čtyřka či Avengers. Komiksy se později dostaly i na filmová plátna a Lee si v nich s oblibou zahrál malé „štěky“. 

Agentura AP dnes označila Leeho za komiksového génia a architekta soudobého komiksu. Ve své tvorbě, před půlstoletím revoluční, vytvořil postavy přístupné mladým lidem podobou i slovníkem. Jeho komiksy se nevyhýbaly satiře, science fiction ani filozofii. Mnohé z nich si vydobyly světovou proslulost a staly se komiksovou klasikou. 

Lee, původním jménem Stanley Martin Lieber, vyrůstal jako potomek rumunských emigrantů na rodném Manhattanu ve skromných poměrech. Začínal jako příležitostný herec a autor nekrologů. První pracovní příležitost v oboru dostal v roce 1939, kdy u firmy Timely Comics pracoval za osm dolarů týdně jako poslíček.

V roce 1994 byl uveden do Síně slávy komiksového průmyslu.

Zemřel otec komiksových superhrdinů: Stan Lee (†95) je mrtvý, potvrdila jeho dcera>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud