Svět má první hladomor od roku 2011. Zemřít mohou stovky tisíc lidí | info.cz

Články odjinud

Svět má první hladomor od roku 2011. Zemřít mohou stovky tisíc lidí

Organizace spojených národů vyhlásila první hladomor za posledních šest let. Ke katastrofě se tentokrát opět schyluje v Jižním Súdánu, kde bezprostředně hrozí smrt hladem 100.000 lidí a ohrožen je zhruba jeden milion obyvatel mladého státu, který získal nezávislost teprve v roce 2012. 

Na vině je občanská válka a kolaps ekonomiky. Hladomor hrozí také Jemenu, Somálsku a severovýchodní Nigérii. Jižní Súdán je ale první zemí od roku 2011, kde byl vyhlášen. Nejhorší situace panuje v provincii Unity, ale humanitární pracovníci tvrdí, že se krize může rozšířit, pokud země neobdrží okamžitou pomoc, píše BBC.

Podle údajů humanitárních organizací nedostatkem potravin trpí 4,9 milionu lidí, tedy asi 40 procent obyvatel Jižního Súdánu. Světový potravinový program OSN upozornil, že hladomor se může během příštích 6 měsíců týkat 20 milionů lidí. Poprvé po několika letech humanitární pracovníci mluví o hladomoru v několika zemích v různých regionech.

Kdy se jedná o hladomor?

Nedostatkem potravin trpí ve světě stamiliony lidí, ale jen málokdy se objeví hladomor podle kritérií OSN. Hladomor se vyhlašuje v případě, pokud dva lidé z 10 tisíc umírají každý den kvůli nedostatku jídla, alespoň 20 procent lidí v regionu čelí extrémnímu nedostatku jídla, který nejsou schopni vyřešit a 30 procent obyvatel trpí podvýživou.

OSN hladomor pouze vyhlašuje, nezavazuje se nijak v případě takové situace zasáhnout. Podle zprávy je nutná humanitární pomoc, aby se se hladomor nerozšířil do více oblastí. „Pokud bude poskytnuta rychle vytrvalá a adekvátní pomoc, situace se může zlepšit v průběhu příštích měsíců a může se zmírnit další utrpení,“ píše se ve zprávě.

Podle Joyce Lumové, ředitelky Světového potravinového programu v Jižním Súdánu hlad zapříčil tříletý konflikt, který potlačil produkci plodin a zasáhl farmáře, zemědělce a lidi na venkově.  Na vině jsou také vysoké ceny potravin, ekonomické problémy a nízká zemědělská produkce.

Hladomor se v Jižním Súdánu vyskytl naposledy v roce 1998 během války o nezávislost země. Arif Husajn, hlavní ekonom Světového potravinového program,u upozornil, že světová humanitární distribuce je rekordně vysoká. Ani tak ale nestačí pro všechny, kteří ji v současnosti potřebují. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud