Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět má první hladomor od roku 2011. Zemřít mohou stovky tisíc lidí

Svět má první hladomor od roku 2011. Zemřít mohou stovky tisíc lidí

Organizace spojených národů vyhlásila první hladomor za posledních šest let. Ke katastrofě se tentokrát opět schyluje v Jižním Súdánu, kde bezprostředně hrozí smrt hladem 100.000 lidí a ohrožen je zhruba jeden milion obyvatel mladého státu, který získal nezávislost teprve v roce 2012. 

Na vině je občanská válka a kolaps ekonomiky. Hladomor hrozí také Jemenu, Somálsku a severovýchodní Nigérii. Jižní Súdán je ale první zemí od roku 2011, kde byl vyhlášen. Nejhorší situace panuje v provincii Unity, ale humanitární pracovníci tvrdí, že se krize může rozšířit, pokud země neobdrží okamžitou pomoc, píše BBC.

Podle údajů humanitárních organizací nedostatkem potravin trpí 4,9 milionu lidí, tedy asi 40 procent obyvatel Jižního Súdánu. Světový potravinový program OSN upozornil, že hladomor se může během příštích 6 měsíců týkat 20 milionů lidí. Poprvé po několika letech humanitární pracovníci mluví o hladomoru v několika zemích v různých regionech.

Kdy se jedná o hladomor?

Nedostatkem potravin trpí ve světě stamiliony lidí, ale jen málokdy se objeví hladomor podle kritérií OSN. Hladomor se vyhlašuje v případě, pokud dva lidé z 10 tisíc umírají každý den kvůli nedostatku jídla, alespoň 20 procent lidí v regionu čelí extrémnímu nedostatku jídla, který nejsou schopni vyřešit a 30 procent obyvatel trpí podvýživou.

OSN hladomor pouze vyhlašuje, nezavazuje se nijak v případě takové situace zasáhnout. Podle zprávy je nutná humanitární pomoc, aby se se hladomor nerozšířil do více oblastí. „Pokud bude poskytnuta rychle vytrvalá a adekvátní pomoc, situace se může zlepšit v průběhu příštích měsíců a může se zmírnit další utrpení,“ píše se ve zprávě.

Podle Joyce Lumové, ředitelky Světového potravinového programu v Jižním Súdánu hlad zapříčil tříletý konflikt, který potlačil produkci plodin a zasáhl farmáře, zemědělce a lidi na venkově.  Na vině jsou také vysoké ceny potravin, ekonomické problémy a nízká zemědělská produkce.

Hladomor se v Jižním Súdánu vyskytl naposledy v roce 1998 během války o nezávislost země. Arif Husajn, hlavní ekonom Světového potravinového program,u upozornil, že světová humanitární distribuce je rekordně vysoká. Ani tak ale nestačí pro všechny, kteří ji v současnosti potřebují. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744