Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět s napětím očekává finální ofenzivu syrské války a varuje Asada. Z Idlibu prchají stovky lidí

Svět s napětím očekává finální ofenzivu syrské války a varuje Asada. Z Idlibu prchají stovky lidí

V očekávání ofenzivy syrských vládních vojsk a jejich spojenců uprchly stovky civilistů z rebely ovládané provincie Idlib na severozápadě Sýrie. S odkazem na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Idlib je poslední větší částí země, kterou ovládají odpůrci syrské vlády, a očekává se, že režim tam plánuje rozhodující ofenzivu. Zahraniční diplomacie a OSN před ní Damašek varují a obávají se obří humanitární katastrofy spojené s uprchlickou vlnou.

Ve středu a dnes obyvatelé vesnic ležících jihovýchodně od města Idlib uprchli dále na sever k provincii Halab (Aleppo). "Míří na západ od Halabu k oblasti Arínu (u hranice s Tureckem)," uvedl v rozhovoru s AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Doplnil, že jde asi o 180 rodin.

Podle SOHR armáda prezidenta Bašára Asada jihovýchodní část provincie Idlib dnes ostřelovala, přičemž šest osob zranila. Ve středu ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ruské bojové letouny v úterý útočily v provincii Idlib. Cílem úderů byly podle ministerstva pouze pozice fronty An-Nusra, a nikoli obydlené oblasti. Dříve Rusko varovalo před údajně chystanou provokací, při níž by mohly být použity chemické látky.

Náčelník generálního štábu francouzské armády François Lecointre dnes novinářům podle agentury Reuters řekl, že francouzská armáda je připravena zaútočit na cíle v Sýrii, pokud budou při ofenzivě v Idlibu použity chemické zbraně. Očekává také, že poslední hnízda bojovníků z takzvaného Islámského státu budou v Iráku a Sýrii zničena do konce listopadu. Francie se letos v dubnu podílela na útoku spojenců na Sýrii, při němž byly podle koalice zasaženy tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem.

Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)autor: INFO.CZ

Operace Francie, Británie a USA byla odvetou za údajný chemický útok na syrskou Dúmu, při němž zemřely desítky lidí. Opozice a Západ tento útok připsaly syrskému režimu, ale Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ve své předběžné zprávě v červenci uvedla, že se ve vzorcích z Dúmy neprokázala nervově paralytická látka, jakou je například sarin. Ve dvou vzorcích ale byly zbytky po chloru, což je stále předmětem šetření.

Americký prezident Donald Trump již ve středu řekl, že se Spojené státy se velmi rozzlobí, pokud během očekávané ofenzivy syrské armády a jejích spojenců do provincie Idlib dojde k masakru.

Rozsáhlá ofenziva syrské armády a jejich spojenců by v Idlibu podle OSN znamenala bezprecedentní humanitární katastrofu, a to i na pozadí skutečnosti, že syrská válka trvá od roku 2011 a o život při ní přišlo více než 350.000 lidí. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura před krveprolitím v Idlibu varoval a naznačil, že by ofenziva mohla začít kolem 10. září. V případě bojů OSN odhaduje, že by bylo nuceno opustit své domovy na 800.000 lidí. Podle OSN v Idlibu žije kolem tří milionů lidí a polovinu z nich tvoří vysídlené osoby.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu uvedl, že ofenziva by přinutila obyvatele Idlibu prchat do Turecka.

V pátek se Asadovi spojenci - ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání - sejdou v Teheránu s Erdoganem jako ochráncem povstalců, aby jednali o budoucnosti Sýrie. Hlavním bodem jednání má být Idlib.

V důsledku vážnosti situace v Sýrii na pátek svolala jednání také Rada bezpečnosti OSN.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232