Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět vstupuje do kritického období, tvrdí WEF. Toto jsou největší hrozby pro letošní rok

Svět letos čekají pořádné problémy, vyplývá ze středeční zprávy Světového ekonomického fóra (WEF). To oslovilo tisíc světových lídrů a expertů a požádalo je, aby zhodnotili vyhlídky, kterým letos budeme čelit. Jejich odpovědi mnoho optimismu nedodají. Tvrdí, že svět vstupuje do období „intenzivních rizik“.

Svět v letošním roce rozhodně nebude klidné místo k životu. Alespoň podle zprávy WEF, podle které naše Země vstupuje do „kritického období intenzivních rizik.“

Když měla tisícovka světových lídrů, odborníků a decision-makerů zhodnotit pro svět potenciálně nejničivější výzvy, jednoznačně se shodli na tom, že jde o riziko použití jaderných zbraní.

Reflektují tak stále intenzivnější třenice mezi USA a KLDR, které v minulém roce vyeskalovaly na dosud nevídané úrovně. Donald Trump s Kim Čong-unem se takřka v přímém přenosu hecovali, který z nich že to má „větší jaderné tlačítko.“

Použití jaderných zbraní však není jediným rizikem, které by mělo na naši planetu potenciálně devastující účinek. Mezi další faktory, které by lidstvu mohly život na Zemi pořádně znepříjemnit, podle expertů patří extrémní klimatické události, přírodní katastrofy, nedostatečný boj s globálním oteplováním a nedostatek pitné vody.

Když pak měli experti srovnat třicet katastrofických událostí podle jejich pravděpodobnosti, na špici žebříčku se umístil vyšší výskyt extrémních klimatických událostí. Další místa pak obsadily přírodní katastrofy, kybernetické útoky, zneužití či krádeže dat a globální oteplování.

„Když jsme se expertů zeptali na jejich pohled na trajektorii rizik v letošním roce, 59 procent jejich odpovědí naznačovalo, že rizika budou intenzivnější, přičemž jen sedm procent odpovědí naznačovalo opačný trend,“ uvádí zpráva WEF.

Světové ekonomické fórum tento pesimistický výhled vysvětluje zhoršováním geopolitické rovnováhy – především díky již zmíněné tenzi mezi USA a KLDR i kvůli napětí na Blízkém východě, tvrdí server CNBC.

Drtivá většina oslovených expertů (93 procent) se navíc shodla, že se letos zhorší politické a ekonomické konfrontace mezi světovými mocnostmi a čtyři pětiny očekávají, že se zvýší rizika vojenského konfliktu mezi velmocemi. I přesto je však jasné, že na špici rizik se dostaly především ty, které jsou spojeny s klimatem. 

„Mezi těmi nejnaléhavějšími výzvami jsou environmentální problémy jako extrémní výkyvy počasí, omezování biodiverzity, znečištění vzduchu, půdy i vod či neúspěch v boji s globálním oteplováním,“ tvrdí zpráva.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744