Svět vstupuje do kritického období, tvrdí WEF. Toto jsou největší hrozby pro letošní rok | info.cz

Články odjinud

Svět vstupuje do kritického období, tvrdí WEF. Toto jsou největší hrozby pro letošní rok

Svět letos čekají pořádné problémy, vyplývá ze středeční zprávy Světového ekonomického fóra (WEF). To oslovilo tisíc světových lídrů a expertů a požádalo je, aby zhodnotili vyhlídky, kterým letos budeme čelit. Jejich odpovědi mnoho optimismu nedodají. Tvrdí, že svět vstupuje do období „intenzivních rizik“.

Svět v letošním roce rozhodně nebude klidné místo k životu. Alespoň podle zprávy WEF, podle které naše Země vstupuje do „kritického období intenzivních rizik.“

Když měla tisícovka světových lídrů, odborníků a decision-makerů zhodnotit pro svět potenciálně nejničivější výzvy, jednoznačně se shodli na tom, že jde o riziko použití jaderných zbraní.

Reflektují tak stále intenzivnější třenice mezi USA a KLDR, které v minulém roce vyeskalovaly na dosud nevídané úrovně. Donald Trump s Kim Čong-unem se takřka v přímém přenosu hecovali, který z nich že to má „větší jaderné tlačítko.“

Použití jaderných zbraní však není jediným rizikem, které by mělo na naši planetu potenciálně devastující účinek. Mezi další faktory, které by lidstvu mohly život na Zemi pořádně znepříjemnit, podle expertů patří extrémní klimatické události, přírodní katastrofy, nedostatečný boj s globálním oteplováním a nedostatek pitné vody.

Když pak měli experti srovnat třicet katastrofických událostí podle jejich pravděpodobnosti, na špici žebříčku se umístil vyšší výskyt extrémních klimatických událostí. Další místa pak obsadily přírodní katastrofy, kybernetické útoky, zneužití či krádeže dat a globální oteplování.

„Když jsme se expertů zeptali na jejich pohled na trajektorii rizik v letošním roce, 59 procent jejich odpovědí naznačovalo, že rizika budou intenzivnější, přičemž jen sedm procent odpovědí naznačovalo opačný trend,“ uvádí zpráva WEF.

Světové ekonomické fórum tento pesimistický výhled vysvětluje zhoršováním geopolitické rovnováhy – především díky již zmíněné tenzi mezi USA a KLDR i kvůli napětí na Blízkém východě, tvrdí server CNBC.

Drtivá většina oslovených expertů (93 procent) se navíc shodla, že se letos zhorší politické a ekonomické konfrontace mezi světovými mocnostmi a čtyři pětiny očekávají, že se zvýší rizika vojenského konfliktu mezi velmocemi. I přesto je však jasné, že na špici rizik se dostaly především ty, které jsou spojeny s klimatem. 

„Mezi těmi nejnaléhavějšími výzvami jsou environmentální problémy jako extrémní výkyvy počasí, omezování biodiverzity, znečištění vzduchu, půdy i vod či neúspěch v boji s globálním oteplováním,“ tvrdí zpráva.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud