Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Světový prodej zbraní po pěti letech vzrostl. Z největších tržeb se těší firmy z USA a západní Evropy

Světový prodej zbraní po pěti letech vzrostl. Z největších tržeb se těší firmy z USA a západní Evropy

Tržby 100 největších zbrojovek na světě v loňském roce činily 374,8 miliardy USD (8,1 bilionu Kč). Meziročně se zvýšily o 1,9 procenta, což byl první růst tržeb po pěti letech. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Zpráva zahrnuje největší světové prodejce zbraní a poskytovatele vojenských služeb. Přichází v době růstu globálního napětí v některých regionech, jako východní Asie a Blízký východ. Norský mírový institut Prio odhadl, že loni počet konfliktů celosvětově klesl, avšak počet obětí byl pátý nejvyšší od konce studené války, napsal list Financial Times.

SIPRI upozornil, že největší světové zbrojovky prodaly o téměř 40 procent více zbraní než před 15 lety, kdy ústav začal tyto údaje sledovat.

"Růst prodeje zbraní se očekával a je tažen zavedením nových národních velkých zbrojních programů, pokračujícími vojenskými operacemi v několika zemích a přetrvávajícím regionálním napětím, které vedou k růstu poptávky po zbraních," uvádí se ve zprávě. Zbrojní programy zahrnují výrazné investice do námořní a letecké kapacity, včetně ponorek v USA a Británii, a nové generace bojových letounů, jako F-35 od firmy Lockheed Martin.

Zpráva také ukázala, že deset největších výrobců zbraní se na celkových loňských tržbách podílelo 52 procenty. Jejich příjmy dosáhly 194,8 miliardy USD. O deset nejvyšších příček se již 15 let dělí 12 stejných společností.

Zpráva nezahrnuje čínské společnosti kvůli nedostatku údajů o jejich prodeji zbraní. Nicméně podle odhadů nejméně dvě firmy - výrobce letadel Avic a výrobce pozemních systémů Norinco - by mohly být zařazeny mezi deset největších.

Největší zbrojovkou na světě je americký Lockheed Martin, který výrazně zvýšil svůj náskok před dvojkou na trhu, firmou Boeing. Částečně díky koupi výrobce helikoptér Sikorsky a také díky navýšení výroby páté generace bojového letadla F-35.

Seznamu zbrojovek dominují americké a západní společnosti. Celkem jich je v seznamu 63 a na celkových tržbách se loni podílely 82,4 procenty. Tržby 38 společností se sídlem v USA loni stouply o čtyři procenta na 217,2 miliardy USD. Tržby západoevropských společností zůstávají stabilní. Kvůli rostoucímu napětí ohledně KLDR výrazně vzrostly tržby jihokorejských společností.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744