Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svobodné a transparentní. Američané požadují věrohodné volby v Egyptě i v rozvrácené Libyi

Svobodné a transparentní. Američané požadují věrohodné volby v Egyptě i v rozvrácené Libyi

Podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona chtějí USA uspořádání věrohodných voleb v Egyptě i v Libyi. Spojené státy také prý budou dál podporovat Egypt v boji s terorismem a budou aktivní v izraelsko-palestinských mírových rozhovorech.

Tillerson hovořil na společné tiskové konferenci se svým egyptským protějškem Samím Šukrím. Na dotaz novináře podle agentury Reuters prohlásil, že Washington si přeje transparentní, svobodné a spravedlivé volby v Egyptě i v sousední Libyi.

Egypťané mají v březnu hlasovat o novém prezidentovi. Mandát podle pozorovatelů obhájí současná autoritářská hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Té je nakloněn i jediný protikandidát Músa Mustafa Músa. Ostatní vyzyvatelé se z klání stáhli s poukazem na to, že čelili represím. Opozice vyzvala k bojkotu voleb, které označila za frašku.

V rozvrácené Libyi by se mohly celostátní volby konat letos. Navrhuje to OSN, ale Africká unie doporučuje nespěchat. V zemi volby naposledy byly v roce 2014. Výsledek byl však označen za sporný a konflikt z roku 2011 se prohloubil.

Tillerson potvrdil pokračování spolupráce s Egypťany v protiteroristickém boji. Mezi Káhirou a Washingtonem není podle něj rozdíl v důrazu kladeném na porážku samozvaného Islámského státu. Egyptské jednotky vedou od pátku proti radikálům mohutnou operaci zejména na Sinajském poloostrově. Tillerson se ale veřejně nevyjádřil k dalšímu osudu vojenské pomoci, kterou Káhiře loni odložil americký prezident Donald Trump.

Tillerson zopakoval odhodlání USA přispět k dosažení trvalé dohody mezi Izraelem a Palestinou. Washington podle něj může stále sehrát zprostředkovatelskou roli v mírových jednáních. To však dříve odmítl předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Reagoval tak na Trumpovo prosincové rozhodnutí, jímž USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. Tento krok ve Valném shromáždění OSN odsoudil i Egypt. Na Jeruzalém si činí nárok Izraelci i Palestinci a USA před Trumpem zastávaly v této otázce neutralitu.

Tillersona dnes čeká ještě setkání se Sísím; poté ministr odletí do Kuvajtu. Následujícími zastávkami jeho blízkovýchodní cesty budou Jordánsko, Libanon a Turecko.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1