Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švýcarský list: Saúdové chtějí izraelský raketový štít Iron Dome, sbližují se s židovským státem

Švýcarský list: Saúdové chtějí izraelský raketový štít Iron Dome, sbližují se s židovským státem

Saúdská Arábie údajně projevila zájem o nákup izraelského protiraketového štítu Iron Dome. Napsal to švýcarský deník Basler Zeitung, podle kterého navíc dále pokračuje sbližování židovského státu a ropné monarchie. Saúdská Arábie a Izrael spolu dosud nenavázaly diplomatické vztahy.

Basilejský list se odvolává na „evropského obchodníka se zbraněmi s působištěm v Rijádu“, tedy v hlavním saúdském městě. Podle něj saúdští nákupčí testovali systém Iron Dome v Emirátech. Izraelský protiraketový systém má monarchii sloužit jako ochrana před raketami vystřelenými šíitskými povstalci ze severu Jemenu.

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

Zprávu převzala i íránská státní televize Press TV. „Podle ní sice obě země nemají diplomatické vztahy, prý se ale „všeobecně ví o jejich vazbách“. Saúdská Arábie i Izrael mají společný zájem, totiž zastavit regionální expanzi Íránu. Stanice TV Press rovněž uvádí, že rakety vystřelované z Jemenu na Saúdskou Arábii jsou „domácí výroby“. Experti z USA i OSN ale potvrdili, že nejméně v jednom případě loni jemenští – Teheránem podporovaní rebelové – vystřelili na saúdské sousedy raketu vyrobenou v Íránu.

Spekulace o neveřejné spolupráci mezi Izraelem a Saúdskou Arábií přiživily výroky čelných izraelských představitelů. Kupříkladu ministr energetiky Juval Steinic loni pro izraelský armádní rozhlas takové vazby potvrdil. „Máme vztahy, které jsou většinou skryté, s mnoha muslimskými i arabskými zeměmi. Obvykle nejsme my tou stranou, která se ostýchá,“ uvedl ministr.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1