Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sympatie k Rusku nezapírá. Pár týdnů před prezidentskými volbami zavítala Le Penová do Moskvy

Sympatie k Rusku nezapírá. Pár týdnů před prezidentskými volbami zavítala Le Penová do Moskvy

Ani ne měsíc před francouzskými prezidentskými volbami zavítala jedna z favoritek – šéfka pravicově-populistické Národní fronty – Marine Le Penová do Ruska. Osobně ji pozval šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij. Zda se sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, není jasné.

Podle BBC se jedná o čtvrtou návštěvu Marine Le Penové v Rusku od roku 2011. Francouzská politička se sešla s ruskými poslanci. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij už dopředu avizoval, že hlavními tématy diskuze budou boj proti terorismu a francouzsko-ruská spolupráce. Le Penová ruské poslance dle agentury TASS ujistila, že nevidí žádný důvod pro to, aby se Francie k Rusku chovala nepřátelsky. 

Bloomberg poukazuje na to, že oznámení o cestě do Ruska přišlo jen několik hodin poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil Le Penovou a také amerického prezidenta Donalda Trumpa za „realisty či antiglobalisty“ a zdůraznil, že se o těchto politicích nedá říct, že by byli populisté. Obvinění Ruska z vměšování se do voleb v Evropě, včetně těch francouzských, pak Lavrov znovu označil za „zcela smyšlené“.

Vstřícný postoj dává Kremlu najevo i Le Penová, která se podobně jako americký prezident Donald Trump vyslovila pro zlepšení vztahů své země s Ruskem. Kloní se také k odvolání sankcí na Moskvu kvůli anexi Krymu a režim Vladimira Putina podpořila v jeho angažmá v syrském konfliktu. „Rusko je rozhodujícím prvkem rovnováhy moci, který by mohl přinést celosvětový mír,“ prohlásila na konci února v Paříži v projevu o zahraničí politice.  

O vazbách francouzské političky na Moskvu se hodně mluvilo před třemi lety poté, co vyšlo najevo, že si půjčila 9 milionů eur (249 milionů korun) u První česko-ruské banky. Stejnou půjčku jí předtím zamítly všechny francouzské banky. Podle serveru Mediapart se mělo jednat o odměnu za to, že Le Penová otevřeně podpořila anexi Krymu. Takový závěr ale Le Penová odmítla s tím, že půjčka je pouze komerční záležitostí.

Francouzská politička je jedním z pěti kandidátů na příštího francouzského prezidenta. První kolo voleb se koná 23. dubna. Nejnovější předvolební průzkumy v něm sice favorizují centristu Emmanuela Macrona, Marine Le Penová se ale drží na dohled. Pokud by oba postoupili do druhého kola prezidentských voleb, má mít Macron k vítězství blíže. Totéž však předvolební průzkumy předpovídaly Hillary Clintonové, kteří však nakonec dali přednost jejímu konkurentovi Donaldu Trumpovi.