Sympatie k Rusku nezapírá. Pár týdnů před prezidentskými volbami zavítala Le Penová do Moskvy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sympatie k Rusku nezapírá. Pár týdnů před prezidentskými volbami zavítala Le Penová do Moskvy

Sympatie k Rusku nezapírá. Pár týdnů před prezidentskými volbami zavítala Le Penová do Moskvy

Ani ne měsíc před francouzskými prezidentskými volbami zavítala jedna z favoritek – šéfka pravicově-populistické Národní fronty – Marine Le Penová do Ruska. Osobně ji pozval šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij. Zda se sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, není jasné.

Podle BBC se jedná o čtvrtou návštěvu Marine Le Penové v Rusku od roku 2011. Francouzská politička se sešla s ruskými poslanci. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij už dopředu avizoval, že hlavními tématy diskuze budou boj proti terorismu a francouzsko-ruská spolupráce. Le Penová ruské poslance dle agentury TASS ujistila, že nevidí žádný důvod pro to, aby se Francie k Rusku chovala nepřátelsky. 

Bloomberg poukazuje na to, že oznámení o cestě do Ruska přišlo jen několik hodin poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil Le Penovou a také amerického prezidenta Donalda Trumpa za „realisty či antiglobalisty“ a zdůraznil, že se o těchto politicích nedá říct, že by byli populisté. Obvinění Ruska z vměšování se do voleb v Evropě, včetně těch francouzských, pak Lavrov znovu označil za „zcela smyšlené“.

Vstřícný postoj dává Kremlu najevo i Le Penová, která se podobně jako americký prezident Donald Trump vyslovila pro zlepšení vztahů své země s Ruskem. Kloní se také k odvolání sankcí na Moskvu kvůli anexi Krymu a režim Vladimira Putina podpořila v jeho angažmá v syrském konfliktu. „Rusko je rozhodujícím prvkem rovnováhy moci, který by mohl přinést celosvětový mír,“ prohlásila na konci února v Paříži v projevu o zahraničí politice.  

O vazbách francouzské političky na Moskvu se hodně mluvilo před třemi lety poté, co vyšlo najevo, že si půjčila 9 milionů eur (249 milionů korun) u První česko-ruské banky. Stejnou půjčku jí předtím zamítly všechny francouzské banky. Podle serveru Mediapart se mělo jednat o odměnu za to, že Le Penová otevřeně podpořila anexi Krymu. Takový závěr ale Le Penová odmítla s tím, že půjčka je pouze komerční záležitostí.

Francouzská politička je jedním z pěti kandidátů na příštího francouzského prezidenta. První kolo voleb se koná 23. dubna. Nejnovější předvolební průzkumy v něm sice favorizují centristu Emmanuela Macrona, Marine Le Penová se ale drží na dohled. Pokud by oba postoupili do druhého kola prezidentských voleb, má mít Macron k vítězství blíže. Totéž však předvolební průzkumy předpovídaly Hillary Clintonové, kteří však nakonec dali přednost jejímu konkurentovi Donaldu Trumpovi.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.