Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syn Sorose Alex chce podle maďarských médií převzít otcovo „impérium“. Důkaz? Fotky na Instagramu

Syn Sorose Alex chce podle maďarských médií převzít otcovo „impérium“. Důkaz? Fotky na Instagramu

Alexander Soros – jeden ze čtyř synů známého miliardáře, byl dosud maďarskému veřejnému mínění spíše lhostejný. Situace se však může snadno změnit: provládní maďarský server Origo.hu nyní zveřejnil článek, v němž si na třiatřicetiletého dědice řádně „posvítil“. Trnem v oku se „Alex“ stal kvůli skutečnosti, že vyrazil na okružní výlet po Evropě, jehož zastávkou má být i maďarské hlavní město.

Podle serveru působí Soros, který má americké občanství, už rok v pozadí aktivit svého otce na způsob šedé eminence. Origo.hu v této souvislosti spekuluje i o tom, že bezmála devadesátiletý miliardář hodlá na svého syna už vbrzku převést své aktivity, které server bez obalu nazývá „vládou nad světem“. „Třiatřicetiletý Soros dává ze své evropské okružní jízdy na vědomí (…): přišla moje chvíle!“ uvádí text výslovně.

Opoziční maďarská online média jako hvg.hu či 444.hu považují článek za absurdní a stejnou měrou komický. Strašení maďarské veřejností glosují vesměs s notnou dávkou ironie. „Velké odhalení Origo.hu! Syn George Sorose jezdí po světě, zahájil tedy přebírání moci!“ píše například Hvg a re-postuje klasické „dovolenkové“ snímky ze Sorosova instagramu, na nichž je zachycena Eiffelova věž či mraky.

A kým že je tedy vlastně Alexander Soros, před nímž provládní tisk varuje jen chvíli poté, co se z Maďarska s definitivní platností stahuje emblematická nadace Sorose staršího Open Society Fund? Muž s doktorátem z historie je především filantropem se zálibou ve společenském životě. Je štědrým donorem židovských nadací a členem několika poradenských sborů institucí zasazujících se o ochranu životního prostředí či dodržování lidských práv. Od roku 2012 má i vlastní nadaci Alexander Soros Foundation, zaměřenou taktéž na prosazování lidskoprávní tématiky. Součástí aktivit nadace je i každoroční udílení ceny za aktivismus v oblasti lidských práv a životního prostředí.

Sorose juniora si oblíbil i americký bulvár, který často zveřejňuje jeho fotografie ze společenských událostí, zejména v doprovodu celebrit či topmodelek. Jeho vztah s afroameričankou Najah Wakil je v rodné zemi jeho otce častým terčem rasistických narážek.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1