Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syn strůjce 11. září Bina Ládina se potatil. Vražděte západní bezvěrce, velí v nové nahrávce

Syn strůjce 11. září Bina Ládina se potatil. Vražděte západní bezvěrce, velí v nové nahrávce

Hamza bin Ládin, syn bývalého séfa teroristické skupiny Al Káida Usámy bin Ládina, hlásí návrat v tatínkových stopách. Ve svém novém propagačním videu navádí džihádisty, jak nejlépe spáchat útok na západní obyvatele. 

Hamza ve svém propagačním videu míří na všechny, kdo na Západě hledají mučednickou smrt. Teroristický synek jim dává ve videu instrukce, jak postupovat. „Před útokem prozkoumejte terén, ale vyhněte se jakémukoliv podezřelému chování. Buďte sebejistí,“ navádí Hamza budoucí vrahy.

Podle Shiraze Mahlera, náměstka ředitele Mezinárodního centra pro studium radikalizace (ICSR), Hamza „navádí k útoku jakýmikoliv prostředky – třeba i automobily.“ To je změna oproti Usámovi bin Ládinovi, který těmito prostředky opovrhoval.

„Hamzovo nové video je podle mého dalším pokusem Al Káidy vyhrát srdce a duše džihádistů a získat navrch před konkurenčním Islámským státem,“ říká Mahler. Teroristické skupiny Al Káida a Islámský stát se oficiálně oddělily v roce 2014, magazín Newsweek nicméně nedávno přinesl informaci, že se rýsuje opětovné spojení obou organizací.

Útoky by podle Hamzy měly směřovat na bezvěrce, Židy, Američany, Rusy a členy NATO – tedy i na Českou republiku, která je členem NATO od roku 1999.

Odborníci na teroristické organizace uvádějí, že Hamza byl vždy pro Al Káidu typický „plakátový chlapec“. „Pro členy skupiny, kteří byli těmito snímky indoktrinovaní, znamená hodně,“ říká Ali Soufan, bývalý FBI agent. Podle Soufana je možné, že osmadvacetiletý Hamza bude džihádistické hnutí inspirovat k teroristickým akcím.

Bývalý FBI agent tvrdí, že Hamza jde opravdu ve šlépějích svého otce. „V jeho posledním vzkazu zněl jako Usáma, používal i podobné věty, terminologii.“

Hamzův otec Usáma měl na svědomí kromě útoků na newyorská dvojčata z roku 2001 na svědomí i útoky proti americkým základnám v Saúdské Arábii, útok v egyptském Luxoru v listopadu 1997 (58 mrtvých), pumový útok na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998 (224 mrtvých), atentát na americký torpédoborec USS Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 (17 mrtvých), atentát na indonéském ostrově Bali v říjnu 2002 (202 mrtvých) či se sérii pumových útoků v Madridu v březnu 2004 (191 mrtvých).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744