Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sýrie jako nová kubánská krize? Vztahy s Ruskem jsou nejhorší v historii, připustil Trump

Sýrie jako nová kubánská krize? Vztahy s Ruskem jsou nejhorší v historii, připustil Trump

Zatím relativně omezený konflikt, který však má potenciál přerůst v globální katastrofu. To je současná situace v Sýrii, kde na opačných stranách barikády stojí dvě jaderné supervelmoci – Spojené státy a Rusko. Rakety byly vypáleny, napětí eskaluje. Vztahy obou zemí jsou nejhorší ve své historii, připustil nedávno prezident Donald Trump. Má Sýrie potenciál stát se novodobou kubánskou krizí, která by vedla k návratu bipolárního světa a přivedla Zemi na pokraj atomové války?

Mnozí jsou přesvědčeni, že se svět nejblíže k jaderné válce dostal během kubánské krize v roce 1962. Sověti tehdy na Kubu tajně dovezli své atomové zbraně, na což americký prezident John Kennedy reagoval aktivací jaderného arzenálu Spojených států a námořní blokádou ostrova. Nakonec se vše podařilo vyřešit diplomatickou cestou, podle historiků však jen tak tak.

„Současná situace v Sýrii mi kubánskou krizi do velké míry připomíná,“ říká pro Deutsche Welle Igor Jurgens, bývalý šéfporadce ruského premiéra Dmitrije Medveděva. Analogii připouští i Elmar Brok, německý politik a bývalý šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu. „Současná syrská rozepře je první přímou hrozbou konfliktu mezi dvěma nukleárními velmocemi, USA a Ruskem, od dob kubánské krize,“ připouští.

Sám prezident Trump nedávno prohlásil, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou nyní nejhorší v historii. Do značné míry není jeho názor nepodložený, nicméně na druhou stranu automaticky neznamená, že právě nyní je svět blíže jadernému konfliktu, než byl v roce 1962.

Mezi kubánskou a syrskou krizí totiž stále existují podstatné rozdíly. Ten hlavní je v tom, že před 56 lety byly oba bloky ochotny riskovat přímý střet jen proto, aby druhou stranu donutily ustoupit. „Jaderné zbraně na Kubě představovaly pro Spojené státy existenciální hrozbu, navíc se jednalo o souboj dvou neslučitelných ideologií,“ přemýšlí Ivan Tomofejev z think-thanku Ruská rada pro zahraniční záležitosti (RIAC).

Rozdílný je prozatím i průběh konfliktu. Zatímco tehdy konfrontace probíhala přímo mezi Východem a Západem, během úderu v Sýrii si spojenci dávali setsakramentský pozor, aby nebyly ruské základny v oblasti zasaženy. A pokud by – hypoteticky – ruský vojenský materiál zasažen byl, odpovědí by nejspíše nebyla aktivace jaderného arzenálu. „Jsem přesvědčený o tom, že Rusové dobře vědí, k jakému scénáři by takový krok vedl,“ říká Tomofejev.

Navzdory tomu si však obě strany do jisté míry oddechly, že se situace „vyřešila“ jen odpálením stovky raket na syrská vojenská zařízení. Před sobotním raketovým úderem totiž Rusko otevřeně varovalo, že zneškodní všechny rakety, které budou na Sýrii vypáleny, Trump odpověděl svým arogantním stylem: „jen si zkuste…“

Úder na SýriiÚder na Sýriiautor: Info.cz

„Nakonec se podařilo vyhnout nejhoršímu, velké konfrontaci, o které se hovořilo v posledních dnech. Napětí opadlo,“ shrnul vývoj Maxim Jusin z ruského deníku Kommersant.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744