Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

V syrské občanské válce za posledních sedm let zemřelo odhadem již přes půl milionu lidí a podstatný podíl na tom má vláda Bašára Asada, který své odpůrce zabíjí konvenčními zbraněmi i chemickými látkami. Navzdory tomu se však právě Sýrie dnes ujala předsednictví Konference o odzbrojení – organizace zodpovědné za globální nešíření zbraní napojené na OSN. „Je to, jako kdyby sériový násilník dostal za úkol hlídat dům plný žen,“ reagoval Hillel Neuer, ředitel neziskové organizace United Nation Watch. Znechuceni jsou i další aktivisté a politici.

Byrokratický paradox a také plivanec do tváře pozůstalým po obětech chemických útoků. To je pro mnoho aktivistů, politiků a Syřanů fakt, že se země na třicet dní ujímá předsednictví Konference o odzbrojení. Syrský prezident Bašár Asad, respektive jeho jednotky totiž mají podle mezinárodního společenství na kontě hned několik útoků zakázaným arzenálem.

Pod taktovkou Konference o odzbrojení byly sjednány ty nejdůležitější dohody v oblasti nešíření zbraní, odzbrojení a kontroly konvenčního arzenálu – třeba Smlouva o nešíření zbraní hromadného ničení.

Orgán má dnes 65 členů střídajících se v předsednictví. V pondělí přišla na řadu Sýrie. Zástupce země Hussam Aala tak bude organizovat práci organizace a vybírat tu nejpodstatnější agendu.

„Organizace spojených národů (OSN) by měla pochopit, že Sýrie plynuje vlastní muže, ženy i děti k smrti a zároveň se stává zemí, která by tyto oběti měla chránit. To je plivanec do tváře humanitě,“ znechuceně reagoval Hillel Neuer.

Organizace nicméně neměla na výběr. Předsednictví totiž od roku 1979 rotuje, což je princip běžný ve většině výborů či organizací OSN. „Jedná se o standardní praxi,“ vysvětluje Keith Krause, profesor mezinárodních vztahů na ženevské univerzitě. „Nejde o žádnou poctu, jde primárně o praktické důvody – aby se předešlo konfliktu mezi zeměmi,“ dodává pro server SwissInfo.

Organizace spojených národů tak řeší podobnou situaci, jako loni v dubnu. Tehdy zase byla do čela komise OSN zabývající se ženskými právy vybrána Saudská Arábie. Tam je přitom postavení žen dlouhodobě na tristní úrovni – řada běžných věcí je jim zapovězena a jiné smějí dělat jen pod dozorem.

Chemické útoky v Sýrii

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1