Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

V syrské občanské válce za posledních sedm let zemřelo odhadem již přes půl milionu lidí a podstatný podíl na tom má vláda Bašára Asada, který své odpůrce zabíjí konvenčními zbraněmi i chemickými látkami. Navzdory tomu se však právě Sýrie dnes ujala předsednictví Konference o odzbrojení – organizace zodpovědné za globální nešíření zbraní napojené na OSN. „Je to, jako kdyby sériový násilník dostal za úkol hlídat dům plný žen,“ reagoval Hillel Neuer, ředitel neziskové organizace United Nation Watch. Znechuceni jsou i další aktivisté a politici.

Byrokratický paradox a také plivanec do tváře pozůstalým po obětech chemických útoků. To je pro mnoho aktivistů, politiků a Syřanů fakt, že se země na třicet dní ujímá předsednictví Konference o odzbrojení. Syrský prezident Bašár Asad, respektive jeho jednotky totiž mají podle mezinárodního společenství na kontě hned několik útoků zakázaným arzenálem.

Pod taktovkou Konference o odzbrojení byly sjednány ty nejdůležitější dohody v oblasti nešíření zbraní, odzbrojení a kontroly konvenčního arzenálu – třeba Smlouva o nešíření zbraní hromadného ničení.

Orgán má dnes 65 členů střídajících se v předsednictví. V pondělí přišla na řadu Sýrie. Zástupce země Hussam Aala tak bude organizovat práci organizace a vybírat tu nejpodstatnější agendu.

„Organizace spojených národů (OSN) by měla pochopit, že Sýrie plynuje vlastní muže, ženy i děti k smrti a zároveň se stává zemí, která by tyto oběti měla chránit. To je plivanec do tváře humanitě,“ znechuceně reagoval Hillel Neuer.

Organizace nicméně neměla na výběr. Předsednictví totiž od roku 1979 rotuje, což je princip běžný ve většině výborů či organizací OSN. „Jedná se o standardní praxi,“ vysvětluje Keith Krause, profesor mezinárodních vztahů na ženevské univerzitě. „Nejde o žádnou poctu, jde primárně o praktické důvody – aby se předešlo konfliktu mezi zeměmi,“ dodává pro server SwissInfo.

Organizace spojených národů tak řeší podobnou situaci, jako loni v dubnu. Tehdy zase byla do čela komise OSN zabývající se ženskými právy vybrána Saudská Arábie. Tam je přitom postavení žen dlouhodobě na tristní úrovni – řada běžných věcí je jim zapovězena a jiné smějí dělat jen pod dozorem.

Chemické útoky v Sýrii

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1