Články odjinud

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

V syrské občanské válce za posledních sedm let zemřelo odhadem již přes půl milionu lidí a podstatný podíl na tom má vláda Bašára Asada, který své odpůrce zabíjí konvenčními zbraněmi i chemickými látkami. Navzdory tomu se však právě Sýrie dnes ujala předsednictví Konference o odzbrojení – organizace zodpovědné za globální nešíření zbraní napojené na OSN. „Je to, jako kdyby sériový násilník dostal za úkol hlídat dům plný žen,“ reagoval Hillel Neuer, ředitel neziskové organizace United Nation Watch. Znechuceni jsou i další aktivisté a politici.

Byrokratický paradox a také plivanec do tváře pozůstalým po obětech chemických útoků. To je pro mnoho aktivistů, politiků a Syřanů fakt, že se země na třicet dní ujímá předsednictví Konference o odzbrojení. Syrský prezident Bašár Asad, respektive jeho jednotky totiž mají podle mezinárodního společenství na kontě hned několik útoků zakázaným arzenálem.

Pod taktovkou Konference o odzbrojení byly sjednány ty nejdůležitější dohody v oblasti nešíření zbraní, odzbrojení a kontroly konvenčního arzenálu – třeba Smlouva o nešíření zbraní hromadného ničení.

Orgán má dnes 65 členů střídajících se v předsednictví. V pondělí přišla na řadu Sýrie. Zástupce země Hussam Aala tak bude organizovat práci organizace a vybírat tu nejpodstatnější agendu.

„Organizace spojených národů (OSN) by měla pochopit, že Sýrie plynuje vlastní muže, ženy i děti k smrti a zároveň se stává zemí, která by tyto oběti měla chránit. To je plivanec do tváře humanitě,“ znechuceně reagoval Hillel Neuer.

Organizace nicméně neměla na výběr. Předsednictví totiž od roku 1979 rotuje, což je princip běžný ve většině výborů či organizací OSN. „Jedná se o standardní praxi,“ vysvětluje Keith Krause, profesor mezinárodních vztahů na ženevské univerzitě. „Nejde o žádnou poctu, jde primárně o praktické důvody – aby se předešlo konfliktu mezi zeměmi,“ dodává pro server SwissInfo.

Organizace spojených národů tak řeší podobnou situaci, jako loni v dubnu. Tehdy zase byla do čela komise OSN zabývající se ženskými právy vybrána Saudská Arábie. Tam je přitom postavení žen dlouhodobě na tristní úrovni – řada běžných věcí je jim zapovězena a jiné smějí dělat jen pod dozorem.

Chemické útoky v Sýrii

 

Články odjinud