Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

Sýrie je v čele mezinárodní komise pro odzbrojení. Jako by násilník hlídal dům plný žen, reagují kritici

V syrské občanské válce za posledních sedm let zemřelo odhadem již přes půl milionu lidí a podstatný podíl na tom má vláda Bašára Asada, který své odpůrce zabíjí konvenčními zbraněmi i chemickými látkami. Navzdory tomu se však právě Sýrie dnes ujala předsednictví Konference o odzbrojení – organizace zodpovědné za globální nešíření zbraní napojené na OSN. „Je to, jako kdyby sériový násilník dostal za úkol hlídat dům plný žen,“ reagoval Hillel Neuer, ředitel neziskové organizace United Nation Watch. Znechuceni jsou i další aktivisté a politici.

Byrokratický paradox a také plivanec do tváře pozůstalým po obětech chemických útoků. To je pro mnoho aktivistů, politiků a Syřanů fakt, že se země na třicet dní ujímá předsednictví Konference o odzbrojení. Syrský prezident Bašár Asad, respektive jeho jednotky totiž mají podle mezinárodního společenství na kontě hned několik útoků zakázaným arzenálem.

Pod taktovkou Konference o odzbrojení byly sjednány ty nejdůležitější dohody v oblasti nešíření zbraní, odzbrojení a kontroly konvenčního arzenálu – třeba Smlouva o nešíření zbraní hromadného ničení.

Orgán má dnes 65 členů střídajících se v předsednictví. V pondělí přišla na řadu Sýrie. Zástupce země Hussam Aala tak bude organizovat práci organizace a vybírat tu nejpodstatnější agendu.

„Organizace spojených národů (OSN) by měla pochopit, že Sýrie plynuje vlastní muže, ženy i děti k smrti a zároveň se stává zemí, která by tyto oběti měla chránit. To je plivanec do tváře humanitě,“ znechuceně reagoval Hillel Neuer.

Organizace nicméně neměla na výběr. Předsednictví totiž od roku 1979 rotuje, což je princip běžný ve většině výborů či organizací OSN. „Jedná se o standardní praxi,“ vysvětluje Keith Krause, profesor mezinárodních vztahů na ženevské univerzitě. „Nejde o žádnou poctu, jde primárně o praktické důvody – aby se předešlo konfliktu mezi zeměmi,“ dodává pro server SwissInfo.

Organizace spojených národů tak řeší podobnou situaci, jako loni v dubnu. Tehdy zase byla do čela komise OSN zabývající se ženskými právy vybrána Saudská Arábie. Tam je přitom postavení žen dlouhodobě na tristní úrovni – řada běžných věcí je jim zapovězena a jiné smějí dělat jen pod dozorem.

Chemické útoky v Sýrii

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.