Sýrie vyhrožuje útokem na izraelské letiště. Šlo by o válku, jakou region nepamatuje | info.cz

Články odjinud

Sýrie vyhrožuje útokem na izraelské letiště. Šlo by o válku, jakou region nepamatuje

Syrský zástupce při OSN pohrozil, že jeho země může vojensky napadnout Ben Gurionovo mezinárodní letiště u izraelského Tel Avivu. Reagoval tak na fakt, že letci židovského státu během nedávných útoků zaútočili kromě jiného na damašský letištní areál přijímající i zahraniční civilní spoje. Jde pravděpodobně jen o rétorickou figuru: pokud by se ale syrský prezident Bašár Asad k takové akci hypoteticky odhodlal, rozpoutal by krizi nedozírných následků.

„Nenastal tedy čas, aby Rada bezpečnosti OSN zastavila neutuchající izraelskou agresi proti území Syrské arabské republiky?“ optal se na půdě světové organizace damašský vyslanec při Spojených národech Bašár Džafarí. A varovně dodal: „Sýrie by také mohla využít legitimního práva na sebeobranu. A odpovědět na izraelskou agresi vůči mezinárodnímu letišti v Damašku stejným způsobem, a to na letišti v Tel Avivu.“

List The Times of Israel k tomu lakonicky konstatoval: „Není jasné, zda je Sýrie schopna podobný útok na Ben Gurionovo letiště vůbec podniknout. Jakýkoli pokus v tomto směru by ale Izrael považoval za dramatickou eskalaci konfliktu.“

Ben Gurionovo letiště je dominantním dopravním uzlem země. Loni přepravilo takřka 23 milionů cestujících, cizinci z nich tvořili 97 procent. Jeho vyřazení z provozu by zcela ochromilo civilní leteckou dopravu. Zahraniční stroje přistávají ještě v přímořském Ejlatu, kde izraelský premiér Benjamin Netanjahu otevřel další letiště, shodou okolností včera. Podle plánu totiž mělo fungovat už předloni v dubnu. Nese jméno astronauta Ilana Ramona a má sloužit i jako záložní pro to telavivské.

Netanjahu, který je v ostré kampani před dubnovými volbami a neucitivými slovy nešetří ani v klidných časech, si na webu každopádně neodpustil vtip na úkor Damašku. „Nejde o špatný výsledek. Za 24 hodin Netanjahu stihl odletět z jednoho letiště (v Čadu), aby přistál na dalším (Ben Gurionově), pak otevřel třetí (Ramonovo) a poopravil čtvrté (Damašek).“ Na vysvětenou: izraelský lídr byl opravdu na návštěvě v africkém Čadu. A pro milovníky detailů: minimum zahraničních cestujících přepraví i letiště v Haifě, kam občas zavítá spoj z nedalekého Kypru, během roku 2016 tudy ovšem dohromady prošlo sotva 120 tisíc cestujících.

To damašské letiště je přece jen větší: podle ruské státní agentury TASS, která je syrskému režimu nakloněná, by teď dokázalo obsloužit odhadem pět milionů lidí. Tolik jich sem nyní necestuje. V tuto chvíli je sice v syrském hlavním městě klid, poměrně nedávno se ale v jeho okolí bojovalo. Mnohé země navíc Asadův režim dosud bojkotují, i když ledy praskají a některé arabské státy v Damašku ambasády opět otevřely, nebo se k tomu chystají.

Izraelský útok proto zasáhl syrskou vládu na citlivém místě: Asad má s letištěm své plány a ruským investorům podle zmíněné agentury TASS už slíbil byznys v souvislosti s jeho přestavbou. Podle syrských představ by měl vzniknout dopravní uzel s trojnásobnou kapacitou – tedy schopností odbavit až 15 milionů cestujících za rok.

Izrael ovšem tvrdí, že v areálu damašského letiště jsou kromě obvyklých zařízení využitelných pro vojenské účely a zbraní protivzdušné obrany umístěny také sklady íránských zbraní. Dokazují to prý snímky, které v pondělí izraelská armáda – v rozporu s dosavadní praxí – zveřejnila. Patrně se snaží naznačit, že Damašek ponechává íránskému režimu prostory blízko mezinárodního letiště, aby tak odradila židovské vojáky od útoku na ně. V obavě z civilních ztrát.

Rusko v SýriiRusko v Sýriiautor: Info.cz

Je otázka, zda tomu tak je: podobnou argumentaci Izrael v palestinském případě používal velmi ohebně. Faktem zůstává, že Írán je otevřeným i nesmiřitelným nepřítelem židovskému státu, který proto nechce dopustit, aby se sofistikované zbraně ruského a íránského původu dostaly do rukou radikálních šíitských milic. Jejich prototypem je libanonské hnutí Hizballáh, následují je ale také nové skupiny zformované v Iráku, Sýrii a patrně i Jemenu. 

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud