Syrská armáda chystá konečný úder proti povstalcům ve východní Ghútě, tvrdí provládní tisk | info.cz

Články odjinud

Syrská armáda chystá konečný úder proti povstalcům ve východní Ghútě, tvrdí provládní tisk

Syrská armáda připravuje rozsáhlou ofenzivu proti zbylým povstalcům ve východní Ghútě, pokud se skupina ovládající město Dúma nevzdá. Napsal to dnes provládní syrský list Al-Vatan. Ve východní Ghútě působily tři větší povstalecké skupiny. Dvě z nich přistoupily na evakuaci svých členů i jejich rodin. Skupina Džajš al-Islám, která drží největší město této oblasti, se zatím nedohodla.

Jednotky rozmístěné v Ghútě připravují rozsáhlou vojenskou operaci v Dúmě, pokud teroristé z Džajš al-Islám město nevydají a neodejdou, napsal Al-Vatan.

Radikálové, kteří na dohodu o evakuaci přistoupili, odjíždějí do Idlibu na severozápadě Sýrie. Agentura AP upozornila, že pokud Džajš al-Islám z východní Ghúty odejde, bude to znamenat její konec. Většina jejích členů je z Dúmy.

Armáda s podporou ruského letectva zahájila operaci proti východní Ghútě 18. února. Podle AP od té doby přišlo o život na 1600 lidí, evakuovalo se přes 100 000 osob. V rukou armády je nyní většina východní Ghúty, až na Dúmu.

AP napsala, že ve východní Ghútě působilo v minulosti až 17 povstaleckých uskupení. Tři největší z nich ovládaly nejvíc území. Dvě - Ahrár aš-Šám a Fajlak ar-Rahman - se evakuovaly na sever, kde mají své lidi, a s Tureckem, které s Idlibem sousedí, udržují dobré vztahy. To ale není případ skupiny Džajš al-Islám, která je vázaná na Dúmu a jinde v Sýrii nemá zázemí. "Je to velmi lokální záležitost. Vznikla ve velmi specifickém sociálním prostředí, vychází ze salafistického učení rozšířeného v okolí Damašku," sdělil Faysal Itani z analytického střediska Atlantic Council.

Odhaduje se, že Džajš al-Islám má asi 10 000 členů, kteří jsou teď v obklíčení ve městě hustě obydleném civilisty. Je jich tam podle odhadů na 150.000, mnozí z nich tam přišli při útěku z jiných částí východní Ghúty. Někteří přebývají venku nebo ve zničených budovách.

Právě tato situace nutí skupinu při vyjednávání k ústupkům. Podle AP dalo Rusko, které vyjednává, v úterý 48hodinové ultimátum. Skupina má buď odejít na sever, nebo čelit ofenzivě. Mluvčí skupiny ale tuto informaci popřel. Řekl, že bojovníci Džajš al-Islám nikdy neodejdou. Evakuaci na sever označil za nucené přesídlení. Vyjednáváme o tom, že zůstaneme, ne že odejdeme. Ti, kdo z východní Ghúty odejdou, nemohou snít o návratu, citovala ho televize Al-Arabíja.

Podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) Rusko odmítlo povolit skupině odejít na jih, do Dará. Bojovníci by se tam dostali do blízkosti jordánské hranice a měli by šanci na další pomoc ze Saúdské Arábie. Na severu je ale čeká boj se soupeři ze skupin napojených na Al-Káidu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud