Syrská Dúmá je na papíře v rukou Asada, provoz v místě údajného chemického útoku ale diktuje Rusko | info.cz

Články odjinud

Syrská Dúmá je na papíře v rukou Asada, provoz v místě údajného chemického útoku ale diktuje Rusko

Syrská armáda má plně pod kontrolou město Dúmá u Dama a tedy i celou oblast východní Ghúty, kde poslední měsíce vedla s podporou Ruska operaci proti povstalcům. O situaci příznačně informoval ruský generálmajor Jurij Jevtušenko, jehož citovaly ruské agentury. Dúmá byla posledním útočištěm povstalců působících v blízkosti syrské metropole.

Generál Jevtušenko řekl, že nad Dúmou vlaje syrská státní vlajka. Agentura RIA Novosti oznámila, že Rusko do Dúmy poslalo vojenské policisty, kteří zajistí pořádek a předání města do rukou syrských úřadů. O jejich nasazení se objevovaly informace i v uplynulých dnech. Fakticky tak situaci na místě zajišťují Rusové, kteří Asadovu vládu podporují a stojí za jejími vojenskými úspěchy.

Syrská vláda podle Ruska boj o východní Ghútu, v níž je Dúmá největším městem, zcela ukončila.

Z východní Ghúty se postupně evakuovaly jednotlivé povstalecké skupiny. Jako poslední vyjednávala Džajš al-Islám, která působila právě v Dúmě. Podle Ruska tato skupina odevzdala ruské straně, která s ní vyjednávala, 400 zbraní včetně děl, granátometů a odstřelovacích i útočných pušek.

Aktuální ofenziva začala v polovině února a o život při ní přišly stovky lidí. Tristní humanitární situace na místě panovala i v předchozích letech, kdy armáda přístup do Ghúty blokovala a neumožňovala přísun humanitární pomoci.

Možné cíle amerického úderu v Sýrii

Dúmá byla 7. dubna terčem útoku, při němž byly podle opozice použity chemické zbraně. Sýrii za to hrozí odveta, kterou připravuje americký prezident Donald Trump a spojenci USA. Rusko před tímto úderem Západ varuje.

Východní Ghúta byla posledním povstaleckým územím v blízkosti Damašku, Syrská armáda ji obléhala od roku 2013. Žilo tam na 400.000 lidí. Mnoho z nich se evakuovalo spolu s povstalci na sever a západ Sýrie. Opozice Damašku a také radikální skupiny jsou nyní soustředěny v provincii Idlib na severozápadě země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud