Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrská Ghúta terčem dalšího chemického útoku? Vláda obvinění odmítá

Syrská Ghúta terčem dalšího chemického útoku? Vláda obvinění odmítá

Východní Ghúta se zřejmě stala terčem dalšího chemického útoku syrských vládních vojsk. Nasvědčují tomu desítky případů přidušených civilistů. Podle agentury AFP to dnes uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Ve středu večer podle SOHR ve východní Ghútě ve městech Hamúrija a Sakba byly u 60 lidí zaznamenány dýchací potíže.

Podle organizace útok spáchala vojska syrského prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem. Syrská vláda však toto obvinění odmítá.

Lékaři na místě ošetřili nejméně 29 lidí, u kterých měli podezření, že byli vystaveni chlóru, uvedla Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS), charitativní organizace podporující chod nemocnic v Sýrii.

V důsledku útoku chlórem pacienti ve východní Ghútě mají značné dýchací potíže, uvedla SAMS.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt tento poslední region v okolí Damašku ovládaný odpůrci vlády a radikálními skupinami, z nichž část je napojena na teroristickou síť Al-Káida. V enklávě ale žije asi 400.000 lidí, z nichž drtivá většina trpí hladem a potřebuje lékařskou pomoc. Podle SOHR si bombardování východní Ghúty od 18. února vyžádalo přes 900 civilních obětí.

Novinář AFP v Hamúriji viděl desítky lidí, jak opouštějí podzemní úkryty a šplhají na střechu, aby se jim lépe dýchalo. Rodiče podle něj rovněž svlékali své kašlající potomky a snažili se z nich vodou smýt toxickou látku.

Podle SOHR se v uplynulých dnech zprávy o možných chemických útocích ve východní Ghútě objevily už dvakrát. Asad obvinění z páchání chemických útoků dál odmítá, zatímco Spojené státy a Francie pohrozily ráznou odpovědí, pokud se tyto činy potvrdí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1