Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrská válka v „Trumpově éře“. Co určí vývoj krvavého konfliktu?

Syrská válka v „Trumpově éře“. Co určí vývoj krvavého konfliktu?

To rozhodnutí zazní nejdříve za několik týdnů, bude ale jedním z největších, která Donald Trump bude muset udělat: Sýrie a americká strategie v letité válce. Zůstane Washington aktivním strůjcem (ne)pořádků na Blízkém východě? Stane se z něj přítel Ruska? Nebo apatický pozorovatel zpovzdálí? Odpověď teď zřejmě nezná ani Donald Trump sám.

Roky války směřují k dalšímu zlomu. Asadova armáda tlačí na klíčovém bojišti ve východní části Aleppa na pozice povstalců s dosud největší intenzitou. Odhadem přes 200 tisíc lidí v obklíčení přežívá se zlomkem zásob a bez přístupu k řádné lékařské péči. Oběti přibývají po stovkách, místní nemocnice útoky vyřadily z provozu. Vojáci sami ale nebyli schopní dobývat nové území. Vše dramaticky mění přítomnost ruské armády nad jejich hlavami, která s poslední ofenzivou zesílila. Svět se mezitím dohaduje, jak se právě k téhle situaci postaví budoucí prezident země s vůbec nejmocnější armádou – Donald Trump.

Kterým směrem se vydá?Kterým směrem se vydá?autor: Reuters

Divokým spekulacím dává prostor hlavně fakt, že Trump zatím řeší, v jaké sestavě bude jeho administrativa vládnout, a například o klíčové poznatky tajných služeb zatím nejeví zájem. Jak informuje The Washington Post, na to, aby si vyslechl přísně tajné informace, si Trump dosud našel čas jen dvakrát. Připravené jsou pro něj každý den. „Má hodně co dohánět,“ řekl listu nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké administrativy.

Co přesně by si Trump mohl poslechnout, ví pochopitelně jen hrstka zasvěcených. Zmíněný zdroj ale význam informací nijak nesnižuje. Právě na jejich základě je podle něj možné relativně rychle a fundovaně vyhodnocovat světové dění.

Daily Brief
Utajovaný souhrn informací od všech 16 amerických zpravodajských služeb. Obsahuje přehled klíčových událostí a podrobnosti o operacích CIA. Prezident ho „dostává na stůl“ každé ráno. Obsah je jedním z nejvíc střežených tajemství ve Washingtonu. (Zdroj: WP)
Trumpův nezájem tedy může být skutečný – může se jednat o fakt, že zcela nové oblasti hlouběji nerozumí – anebo nemusí jít o nic vážného, jak tvrdí jeho tým. Budoucí prezident teď prostě musí řešit jiné věci. „Podívejte se, s kolika státníky navázal kontakt, kolik telefonátů udělal, kolik pozic obsadil. Kritici by si měli hledět sami sebe,“ poznamenává k tomu republikán Devin Nunes.

Spojka Trump Jr.

Střípek do mozaiky přináší informace listu The Wall Street Journal o přítomnosti Trumpova nejstaršího syna na říjnové konferenci v Paříži. Mezi diplomaty, byznysmeny a aktivisty tam s pro-rusky naladěnými hosty řešil nutnost spolupráce s Moskvou. Trump junior podle novinářů převzal od manželky organizátora – ženy s vazbami na pro-kremelské skupiny v Sýrii – vzkaz pro svého otce. „Buďme realisty. Kdo je v Sýrii v centru bojů? Nejsou to USA ani Francie. Bez Ruska neexistuje řešení,“ řekla podle svých slov Trumpovu synovi. Reakce? Prý velmi pozitivní.

Taková slova se dobře poslouchají i v Damašku. Prezident Asad má po letech důvod i k jiné aktivitě, než je bombardování svých oponentů. Střídání stráží v Bílém domě si nenechává ujít a před několika dny vystřídala hrobové ticho první vstřícná slova k USA. „Pokud hodlá bojovat proti teroristům, tak budeme samozřejmě spojenci, přirození spojenci, jako jsme s Rusy, Íránci a mnoha dalšími zeměmi,“ řekl Asad o Trumpovi.

Bašár Asad při rozhovoruBašár Asad při rozhovoruautor: Reuters

„Dialog mezi Sýrií a Západem je najednou velmi reálnou možností. Zda přinese výsledek je ale zcela odlišná otázka,“ píše k tomu na webu Foreign Policy Sam Heller. Kolem Asada podle něj stále panuje silný kult a syrský vůdce hodlá naslouchat, ale ne vyjednávat.

Můžou velké váhy najít kompromis?

Trumpova vstřícnost naslouchat ruským návrhů pochopitelně nemusí značit nic problematického. Cílem narovnat vzájemné vztahy se ostatně nijak netajil. Problém by mohl nastat, kdyby představy Moskvy stavěly USA v regionu na druhou kolej a u Trumpa by zároveň převážilo jeho koketování s izolacionistickou politikou. Před volbami hrozil stažením podpory povstaleckých skupin a mluvil o tom, že hlavní pro něj budou Spojené státy a dění za jejich hranicemi bude v druhém sledu. Po menším vměšování se do zahraničních událostí volá koneckonců i mnoho republikánů a jimi ovládaný Kongres bude pro Trumpa partnerem při řadě rozhodnutí. Do třetice: zvažovaný ministr obrany David Petraeus – legendární generál s roky zkušeností z válek v Iráku a Afghánistánu. Člověk na této pozici bude pro další vývoj také důležitý.

Právě tým, kterým se Trump obklopí, bude nakonec jedním z určujících faktorů. Spolu s informacemi tajných služeb a zpravodajců – pokud jim zvolený prezident začne přikládat patřičnou váhu. To všechno je ale ještě měsíce vzdálené. Mezitím Asadovy jednotky s podporou ruské armády budou syrské Aleppo nadále měnit v město duchů.

 

AleppoAleppoautor: Reuters

 

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek