Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrské letectvo útočilo na zdroje pitné vody. Podle OSN šlo o válečný zločin

Syrské letectvo útočilo na zdroje pitné vody. Podle OSN šlo o válečný zločin

Vyšetřovací komise OSN dnes obvinila syrské letectvo, že loni v prosinci úmyslně bombardovalo vodní zdroj u Damašku. Bez vody se tak ocitlo na 5,5 milionu lidí. Informují o tom zahraniční média. Vodní zdroj pro Damašek je v údolí Barada, které do ledna ovládali povstalci. Boje tam pokračovaly i přesto, že v prosinci bylo v Sýrii ohlášeno příměří. Povstalci se nechali z místa evakuovat po šesti týdnech tvrdých bojů až na konci ledna.

Komise došla také k závěru, že únorový útok na objekt syrského Červeného půlměsíce v Idlíbu byl zřejmě záměrnou akcí syrského či ruského letadla a že čin spadá do kategorie válečných zločinů. Při tomto náletu, který způsobil velké materiální škody, bylo zraněno několik lidí včetně ředitele pobočky.

Nezávislá vyšetřovací komise OSN, která se zabývala případem bombardování vodního zdroje u Damašku, dospěla k závěru, že nemá důkazy, že by povstalecké skupiny vodní zdroj záměrně znečistily nebo demolovaly, jak tvrdila syrská armáda.

V kazašské metropoli Astaně má dnes začít třetí kolo jednání o Sýrii, v rámci dvou předchozích se jednalo hlavně o příměří. Syrská opozice se odmítla třetího kola zúčastnit s tím, že syrský režim příměří porušuje.

Vláda v Damašku dnes obvinila Turecko jako hlavního spojence opozice, že nesplnilo své závazky a nechalo opozici rozhovory bojkotovat. Rozhovory v Astaně organizují Rusko, Írán a Turecko. „Jestliže jeden z ručitelů poruší závazky, myslím tím Turecko, pak je třeba ptát se Turecka, proč se ozbrojené skupiny jednání neúčastní," řekl dnes šéf syrské vládní delegace v Astaně Bašár Džaafarí.

Za Damašek se postavil jeho hlavní spojenec, jímž je Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že důvody, jimiž opozice vysvětlila svou neúčast, nepovažuje za přesvědčivé. Podle ruského ministerstva obrany je Rusko v kontaktu s opozičními veliteli.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744