Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrský Afrín padne podle Erdogana možná už dnes. Lže lidem, tvrdí Kurdové

Syrský Afrín padne podle Erdogana možná už dnes. Lže lidem, tvrdí Kurdové

Syrské město Afrín padne v bojích proti turecké armádě možná už dnes. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecko zahájilo v severosyrské oblasti Afrín 20. ledna operaci proti Kurdům a armáda začala tento týden obléhat stejnojmenné středisko. Kurdové považují Erdoganův odhad situace za nerealistický. Prezidentův úřad později Erdoganův výrok upravil a sdělil, že do dnešního večera bude ukončeno obklíčení Afrínu.

"Trochu jsme se k Afrínu přiblížili. Doufám, že Afrín do večera padne," řekl Erdogan v televizní debatě. Kurdové ale jeho slova odmítli s tím, že jde o "Erdoganův sen".

Zdroj z Erdoganova úřadu citovaný agenturou Reuters sdělil, že do večera skončí obkličování města. "Větu našeho prezidenta 'Doufám, že Afrín do večera padne' je třeba chápat jako 'Do večera bude ukončeno obkličování'," sdělil zdroj z Erdoganova úřadu.

"Dnes večer že získají celý Afrín? Erdogan lidem lže. Nevím, jak by se to mohlo stát," sdělil mluvčí kurdských milic YPG Núrí Mahmúd. Popřel také tvrzení Ankary, podle nějž jsou z Afrínu evakuováni civilisté.

Cílem ofenzivy je vytlačit milice YPG z blízkosti turecké hranice. Ankara tuto skupinu považuje za teroristickou.

Turecká armáda v úterý oznámila, že je Afrín obklíčen a že začalo obléhání. Mluvčí YPG řekl, že město zcela obklíčeno není, ale přiznal, že poslední přístupová trasa k němu je na dostřel tureckých zbraní a armáda na ni útočí. To potvrdila také exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu síť informátorů.

Při tureckých náletech na zmíněnou přístupovou trasu dnes podle SOHR přišlo o život deset členů prosyrských oddílů. Agentura Reuters uvedla, že turecké letectvo třikrát zaútočilo na kontrolní stanoviště u Afrínu a zabilo pět šíitských bojovníků z prosyrských jednotek. "Prosyrské jednotky pak začaly ostřelovat pozice turecké armády.

"Trasy na východě, které teroristé využívali ke vstupu a úniku z oblasti, budou dnes nebo zítra (ve čtvrtek) uzavřeny," tvrdil Erdogan.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) oznámil, že dodávky vody do Afrínu jsou už týden přerušeny. Příčinou je změna situace u přehrady, z níž se voda čerpá. Tisíce lidí z jejího okolí uprchly před boji do oblastí, které má pod kontrolou vláda.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1