Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrští Kurdové se stahují od města Manbidž. Odvrací tak střet mezi USA a Tureckem

Syrští Kurdové se stahují od města Manbidž. Odvrací tak střet mezi USA a Tureckem

Oddíly syrských Kurdů (YPG) se stáhnou ze severosyrského města Manbidž. Oznámily to v dnešním prohlášení. Agentura AP uvedla, že tím Kurdové pomohli odvrátit střet mezi USA a Tureckem. Manbidž leží u turecké hranice a Ankara si nepřeje, aby v této oblasti působily ozbrojené kurdské oddíly. V Manbidži jsou také američtí vojáci, kteří pomáhají Kurdy připravovat k boji.

YPG se podílely na boji proti radikálům ze samozvaného Islámského státu (IS). Zprávě o stažení YPG z Manbidže předcházela informace, že se Turecko a USA dohodly na postupu na severu Sýrie.

Turecký ministr zahraniční Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že YPG budou po stažení z Manbidže odzbrojeny. Se svým americkým protějškem Mikem Pompeem prý v pondělí ve Washingtonu dojednal, že do deseti dní začne plnění dohodnutého plánu. Podobný model by podle něj mohl být v budoucnu uplatněn i v severosyrské Rakce, ve městě Kobani a dalších oblastech, kde jsou přítomny YPG.

Turecko tyto oddíly, stejně jako Kurdy bojující v Turecku, považuje za teroristy. Spojené státy podle Çavuşoglua neslíbily, že YPG uznají za teroristickou organizaci. Turecká dohoda s USA v případě Manbidže podle ministra není náhradou za spolupráci Turecka s Ruskem v Sýrii.

V dnešním prohlášení YPG se uvádí, že poradci těchto oddílů v oblasti Manbidže skončili práci, což byl výcvik místních bojovníků k obraně města.

Manbidž leží západně od Eufratu, v jehož okolí stále působí IS. Podle dnešního sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zabili bojovníci této organizace od neděle nejméně 45 spojenců syrské vlády; provládní vojska zabila 26 radikálů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Bojovníci IS v neděli zahájili v údolí Eufratu ofenzivu proti vesnicím, jež měla pod kontrolou vláda. Podle SOHR se lidé z IS zmocnili čtyř vesnic na silniční trase mezi Búkamálem, ležícím na irácké hranici, a městem Dajr az-Zaur severně od něj. Syrská státní média ale vzápětí uvedla, že se provládním silám podařilo vesnice dobýt zpět.

Organizace Islámský stát má nadále pod kontrolou části provincie Dajr-az-Zaur, kde leží stejnojmenné město. Na západním břehu Eufratu IS bojuje proti syrské armádě a jejím spojencům, zatímco na východním břehu stojí proti arabsko-kurdským milicím, které podporují Spojené státy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1