Syrští Kurdové se stahují od města Manbidž. Odvrací tak střet mezi USA a Tureckem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrští Kurdové se stahují od města Manbidž. Odvrací tak střet mezi USA a Tureckem

Syrští Kurdové se stahují od města Manbidž. Odvrací tak střet mezi USA a Tureckem

Oddíly syrských Kurdů (YPG) se stáhnou ze severosyrského města Manbidž. Oznámily to v dnešním prohlášení. Agentura AP uvedla, že tím Kurdové pomohli odvrátit střet mezi USA a Tureckem. Manbidž leží u turecké hranice a Ankara si nepřeje, aby v této oblasti působily ozbrojené kurdské oddíly. V Manbidži jsou také američtí vojáci, kteří pomáhají Kurdy připravovat k boji.

YPG se podílely na boji proti radikálům ze samozvaného Islámského státu (IS). Zprávě o stažení YPG z Manbidže předcházela informace, že se Turecko a USA dohodly na postupu na severu Sýrie.

Turecký ministr zahraniční Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že YPG budou po stažení z Manbidže odzbrojeny. Se svým americkým protějškem Mikem Pompeem prý v pondělí ve Washingtonu dojednal, že do deseti dní začne plnění dohodnutého plánu. Podobný model by podle něj mohl být v budoucnu uplatněn i v severosyrské Rakce, ve městě Kobani a dalších oblastech, kde jsou přítomny YPG.

Turecko tyto oddíly, stejně jako Kurdy bojující v Turecku, považuje za teroristy. Spojené státy podle Çavuşoglua neslíbily, že YPG uznají za teroristickou organizaci. Turecká dohoda s USA v případě Manbidže podle ministra není náhradou za spolupráci Turecka s Ruskem v Sýrii.

V dnešním prohlášení YPG se uvádí, že poradci těchto oddílů v oblasti Manbidže skončili práci, což byl výcvik místních bojovníků k obraně města.

Manbidž leží západně od Eufratu, v jehož okolí stále působí IS. Podle dnešního sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zabili bojovníci této organizace od neděle nejméně 45 spojenců syrské vlády; provládní vojska zabila 26 radikálů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Bojovníci IS v neděli zahájili v údolí Eufratu ofenzivu proti vesnicím, jež měla pod kontrolou vláda. Podle SOHR se lidé z IS zmocnili čtyř vesnic na silniční trase mezi Búkamálem, ležícím na irácké hranici, a městem Dajr az-Zaur severně od něj. Syrská státní média ale vzápětí uvedla, že se provládním silám podařilo vesnice dobýt zpět.

Organizace Islámský stát má nadále pod kontrolou části provincie Dajr-az-Zaur, kde leží stejnojmenné město. Na západním břehu Eufratu IS bojuje proti syrské armádě a jejím spojencům, zatímco na východním břehu stojí proti arabsko-kurdským milicím, které podporují Spojené státy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.