Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrští Kurdové se stahují od města Manbidž. Odvrací tak střet mezi USA a Tureckem

Syrští Kurdové se stahují od města Manbidž. Odvrací tak střet mezi USA a Tureckem

Oddíly syrských Kurdů (YPG) se stáhnou ze severosyrského města Manbidž. Oznámily to v dnešním prohlášení. Agentura AP uvedla, že tím Kurdové pomohli odvrátit střet mezi USA a Tureckem. Manbidž leží u turecké hranice a Ankara si nepřeje, aby v této oblasti působily ozbrojené kurdské oddíly. V Manbidži jsou také američtí vojáci, kteří pomáhají Kurdy připravovat k boji.

YPG se podílely na boji proti radikálům ze samozvaného Islámského státu (IS). Zprávě o stažení YPG z Manbidže předcházela informace, že se Turecko a USA dohodly na postupu na severu Sýrie.

Turecký ministr zahraniční Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že YPG budou po stažení z Manbidže odzbrojeny. Se svým americkým protějškem Mikem Pompeem prý v pondělí ve Washingtonu dojednal, že do deseti dní začne plnění dohodnutého plánu. Podobný model by podle něj mohl být v budoucnu uplatněn i v severosyrské Rakce, ve městě Kobani a dalších oblastech, kde jsou přítomny YPG.

Turecko tyto oddíly, stejně jako Kurdy bojující v Turecku, považuje za teroristy. Spojené státy podle Çavuşoglua neslíbily, že YPG uznají za teroristickou organizaci. Turecká dohoda s USA v případě Manbidže podle ministra není náhradou za spolupráci Turecka s Ruskem v Sýrii.

V dnešním prohlášení YPG se uvádí, že poradci těchto oddílů v oblasti Manbidže skončili práci, což byl výcvik místních bojovníků k obraně města.

Manbidž leží západně od Eufratu, v jehož okolí stále působí IS. Podle dnešního sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zabili bojovníci této organizace od neděle nejméně 45 spojenců syrské vlády; provládní vojska zabila 26 radikálů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Bojovníci IS v neděli zahájili v údolí Eufratu ofenzivu proti vesnicím, jež měla pod kontrolou vláda. Podle SOHR se lidé z IS zmocnili čtyř vesnic na silniční trase mezi Búkamálem, ležícím na irácké hranici, a městem Dajr az-Zaur severně od něj. Syrská státní média ale vzápětí uvedla, že se provládním silám podařilo vesnice dobýt zpět.

Organizace Islámský stát má nadále pod kontrolou části provincie Dajr-az-Zaur, kde leží stejnojmenné město. Na západním břehu Eufratu IS bojuje proti syrské armádě a jejím spojencům, zatímco na východním břehu stojí proti arabsko-kurdským milicím, které podporují Spojené státy.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1