Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tabu ve Švédsku prolomeno. Starostové vyzvali k jednáním s protiimigračními Švédskými demokraty

Tabu ve Švédsku prolomeno. Starostové vyzvali k jednáním s protiimigračními Švédskými demokraty

Protiimigrační Švédští demokraté nemusí být po volbách ve Švédsku daleko od vstupu do vlády. Jejich výsledek sice zůstal za očekáváním, ale v Umírněné koaliční straně, která vévodí takzvanému středopravému bloku, sílí hlasy po společném jednání. Naposledy se starostové několika významných měst postavili za vyjednávání s protiimigrační stranou, proti zřejmě není ani šéf „umírněných“ Ulf Kristersson. Hlasy starostů jsou přitom značně důležité. Švédové totiž nevolili jenom parlament, ale rozhodovali i o politické sestavě na radnicích.

Starostka města Kävlinge, které se nachází zhruba 30 kilometrů od Malmö, řekla zpravodajskému webu The Local, že by šéfa strany podpořila, pokud by chtěl začít se Švédskými demokraty jednat. „Pokud bude nutné se zbavit sociálních demokratů, podpořila bych to,“ uvedla Pia Almströmová. „Pro mě je nejdůležitější, abychom se zbavili premiéra Stefana Löfvena a v Malmö musíme získat situaci pod kontrolu. Je strašlivé, že tohle město nikdo 15 až 20 let neřídil,“ doplnila.

S jejími slovy souhlasí i další starostka, tentokrát Carina Wutzlerová z města Vellinge. Ta švédské televizi SVT řekla, že Umírněná koaliční strana nemůže bez Švédských demokratů, které mnozí obviňují, že mají neonacistické kořeny, sestavit vládu. „Vyjednávání a spolupráce se Švédskými demokraty bude nutná, pokud skutečně chceme sestavit vládu. Měli bychom jim upřímně a otevřeně naslouchat. Pokud chceme prosazovat politiku umírněných, musíme být otevření diskusi,“ dodala.

Wutzlerová přitom patří ve Švédsku mezi známé političky. Proslavila se především snahou zakázat žebrání na ulici, což jí ovšem soud nedovolil. Ve své straně má podporu mimo jiné i od starosty Staffanstorpu Christiana Sonessona. Ten podle webu The Local tvrdí, že Švédi se příliš soustředili na Švédské demokraty, zatímco přehlíželi, že sociální demokraté páchají škody nejen na regionální, ale i na celostátní úrovni.

„Myslím, že o Švédských demokratech příliš mluvíme a málo se zajímáme o to, jak prosadit naší politiku. Pořád se bavíme o Švédských demokratech, ale už se nebavíme o dlouhých frontách v nemocnicích nebo bídné péči pro staré spoluobčany,“ uvedl Sonesson.

Podle předběžných výsledků vyhrál volby ve Švédsku rozdílem jediného mandátu vládnoucí středolevý blok. Koalice vedená Švédskou sociálnědemokratickou dělnickou stranou, s níž spolupracují také Levicová strana a Zelení, obsadí v 349členném Riksdagu (švédském parlamentu) 144 křesel.

Aliance středopravých stran, která zahrnuje Umírněnou koaliční stranu, Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu, bude mít 143 míst.

Protiimigrační strana Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila, by měla v parlamentu dostat 62 křesel. Všechny hlavní politické strany před volbami nicméně jasně řekly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867