Tabu ve Švédsku prolomeno. Starostové vyzvali k jednáním s protiimigračními Švédskými demokraty | info.cz

Články odjinud

Tabu ve Švédsku prolomeno. Starostové vyzvali k jednáním s protiimigračními Švédskými demokraty

Protiimigrační Švédští demokraté nemusí být po volbách ve Švédsku daleko od vstupu do vlády. Jejich výsledek sice zůstal za očekáváním, ale v Umírněné koaliční straně, která vévodí takzvanému středopravému bloku, sílí hlasy po společném jednání. Naposledy se starostové několika významných měst postavili za vyjednávání s protiimigrační stranou, proti zřejmě není ani šéf „umírněných“ Ulf Kristersson. Hlasy starostů jsou přitom značně důležité. Švédové totiž nevolili jenom parlament, ale rozhodovali i o politické sestavě na radnicích.

Starostka města Kävlinge, které se nachází zhruba 30 kilometrů od Malmö, řekla zpravodajskému webu The Local, že by šéfa strany podpořila, pokud by chtěl začít se Švédskými demokraty jednat. „Pokud bude nutné se zbavit sociálních demokratů, podpořila bych to,“ uvedla Pia Almströmová. „Pro mě je nejdůležitější, abychom se zbavili premiéra Stefana Löfvena a v Malmö musíme získat situaci pod kontrolu. Je strašlivé, že tohle město nikdo 15 až 20 let neřídil,“ doplnila.

S jejími slovy souhlasí i další starostka, tentokrát Carina Wutzlerová z města Vellinge. Ta švédské televizi SVT řekla, že Umírněná koaliční strana nemůže bez Švédských demokratů, které mnozí obviňují, že mají neonacistické kořeny, sestavit vládu. „Vyjednávání a spolupráce se Švédskými demokraty bude nutná, pokud skutečně chceme sestavit vládu. Měli bychom jim upřímně a otevřeně naslouchat. Pokud chceme prosazovat politiku umírněných, musíme být otevření diskusi,“ dodala.

Wutzlerová přitom patří ve Švédsku mezi známé političky. Proslavila se především snahou zakázat žebrání na ulici, což jí ovšem soud nedovolil. Ve své straně má podporu mimo jiné i od starosty Staffanstorpu Christiana Sonessona. Ten podle webu The Local tvrdí, že Švédi se příliš soustředili na Švédské demokraty, zatímco přehlíželi, že sociální demokraté páchají škody nejen na regionální, ale i na celostátní úrovni.

„Myslím, že o Švédských demokratech příliš mluvíme a málo se zajímáme o to, jak prosadit naší politiku. Pořád se bavíme o Švédských demokratech, ale už se nebavíme o dlouhých frontách v nemocnicích nebo bídné péči pro staré spoluobčany,“ uvedl Sonesson.

Podle předběžných výsledků vyhrál volby ve Švédsku rozdílem jediného mandátu vládnoucí středolevý blok. Koalice vedená Švédskou sociálnědemokratickou dělnickou stranou, s níž spolupracují také Levicová strana a Zelení, obsadí v 349členném Riksdagu (švédském parlamentu) 144 křesel.

Aliance středopravých stran, která zahrnuje Umírněnou koaliční stranu, Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu, bude mít 143 míst.

Protiimigrační strana Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila, by měla v parlamentu dostat 62 křesel. Všechny hlavní politické strany před volbami nicméně jasně řekly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud