Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tady džihádistické elity plánovaly teror v Evropě: Muž propašoval z bašty IS video s katem rukojmích

Tady džihádistické elity plánovaly teror v Evropě: Muž propašoval z bašty IS video s katem rukojmích

Čtyři muži sedí v kavárně s mobily připojenými do zásuvky, a aby si zkrátili dobu, než se přístroje nabijí, vtipkují a smějí se. Na takovém videu by nebylo nic zvláštního, jde však o čtyři známé britské džihádisty Islámského státu – mezi nimi sedí i nechvalně proslulý hrdlořez Mohammed Emwazi, alias Džihádista John, a šéf kybernetické jednotky Islámského státu Džunaíd Hussajn. Dnes už jsou oba po zásahu bezpilotního letounu mrtví, nově zveřejněné video je však poprvé ukazuje neozbrojené a bez černé kukly. Právě v kavárně v syrském městě Rakká, kde bylo video v roce 2014 tajně natočeno, zřejmě společně plánovali teroristické útoky v západní Evropě. 

Minutu a půl dlouhý záznam pořídil v listopadu 2014 Syřan, kterému se jej podařilo propašovat z Rakky začátkem tohoto měsíce poté, co byla jeho čtvrť osvobozená od radikálů. Video, které muž ze Sýrie tajně natočil telefonem ukrytým pod oděvem, nyní zveřejnil server The Telegraph.

Autor nahrávky tvrdí, že si získal důvěru džihádistů poté, co s nimi měsíce hovořil o Islámském státu a právu šaría. Díky tomu také získal jako jeden z mála místních přístup do kavárny, která byla obvykle určená hlavně pro evropské bojovníky Islámského státu. Dobře věděl, že kdyby ho při natáčení chytili, čekala by ho krutá smrt.

„Muže za maskou chtěl vidět celý svět. Ale když jsem je natočil, uvědomil jsem si, že mě zabijí, jestli se to dostane ven. Takže jsem to ukryl, abych to sdílel až v budoucnu,“ vysvětluje pro britský deník jeho tajný zdroj s tím, že radikálové stále chodili venku zahalení do černých kukel, aby nemohli být identifikováni. Kavárna byla spolu s jejich domovy jediné místo, kde krytí odhodili.

Na videích ras, v soukromí nemluva

Syřan nechce zveřejňovat svou identitu, protože jeho rodina stále žije pod nadvládou islamistů, britskému webu však prozradil, co všechno se od čtyř britských radikálů dozvěděl. Rozpovídal se například o Hussajnovi, který působil jako šéf Kyberchalífátu a měl na starosti sociální sítě, přes které verboval nové radikály do spárů Islámského státu. Autor videa Telegraphu řekl, že Hussajn už měl svůj notebook tak narvaný propagačními videi IS, že je neměl kam ukládat.

Zatímco Hussajn na videu řeší, jak si pořídit nové úložiště, Džihádista John sedí spolu s dalším kumpánem Rijádem Chánem – mužem, kterému se podařilo naverbovat do řad IS desítky Britů – na gauči a tlumeným hlasem si s mobily v ruce povídají.

Syřan pro Telegraph přiblížil také povahu Džihádisty Johna – brutálního kata, který na několika výhružných nahrávkách zabil 21 syrských vojáků, ale i řadu zahraničních rukojmích, jako byli američtí novináři James Foley a Steven Sotloff. Právě Džihádista John byl členem skupiny čtyř britských radikálů přezdívané The Beatles, která byla známá mučením lidí ve vězeních Islámského státu. Zatímco na videích budil strach a jeho vraždy zajatců v oranžových mundúrech se zatajeným dechem sledoval celý svět, v každodenním životě by si ho člověk sotva všiml.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

„Emwazi byl násilnický jen v médiích, ale v normálním životě to byl klidný člověk. Mluvil málo a potichu, ale když měl slovo, byl respektován. Nikdy neubližoval lidem na veřejnosti, vyhýbal se jakémukoliv kontaktu s civilisty na ulicích,“ popisuje Syřan chladnokrevného vraha, kterého ještě před dvěma lety sledovali lidé z celého světa na svých televizních obrazovkách.

Místo, kde plánovali útoky v západní Evropě

Video je podle odborníků skutečným unikátem. Je to poprvé, co byli bojovníci Islámského státu zachyceni na záběrech, které oni sami nepustili do světa jako propagační materiál – tedy neozbrojení, uvolnění a bez černých kukel zakrývajících tváře. Video také poprvé odhaluje, jak blízký byl vztah mezi britskými nejhledanějšími džihádisty.

V neposlední řadě ukazuje místo, kde zahraniční bojovníci zřejmě plánovali krvavé teroristické útoky. Podle zdroje britského serveru se v kavárně v centru Rakky bavili například o tom, které evropské město bude další na řadě, a probírali techniky sestrojování bomb nebo to, jak zajistit, aby při útoku zemřelo co nejvíc lidí.

Autor videa podle svých slov zaslechl rozhovor dvou Francouzů a jednoho Belgičana, kteří plánovali útok na vícero cílů v srdci Paříže. O měsíc později všichni tři odjeli s falešnými pasy zpět do Evropy. Výsledkem byl jeden z nejbrutálnějších teroristických útoků spáchaných ve francouzské metropoli –  během masakru v pařížském klubu Bataclan a na pařížském stadionu v listopadu 2015 zemřelo 130 lidí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744