Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemná smrt mladičké Magdy v Egyptě. Stala se obětí obchodníků s bílým masem?

Tajemná smrt mladičké Magdy v Egyptě. Stala se obětí obchodníků s bílým masem?

Polskem otřásá případ 27leté Polky Magdalény Žug, která za nejasných okolností zemřela v turisticky oblíbeném egyptském letovisku Hurghada. Podle prvních závěrů je nejpravděpodobnější příčinou její smrti pád z výšky, polská média však přichází i s dalšími teoriemi. Podle polského serveru Wiadomosci se Magdaléna mohla stát obětí obchodníků s bílým masem.

Jak píše server Wiadomosci, s možností, že se Magdaléna dostala do rukou obchodníků s lidmi, operují i vyšetřovatelé. Magdaléna se totiž vydala na dovolenou do Egypta úplně sama. Právě před těmito osamělými cestami varuje nezisková organizace La Strada, která bojuje proti obchodování s lidmi a vykořisťování žen. La Strada popisuje praxi zločineckých gangů, které neunáší ženy násilím, ale raději je k cestě nenápadně přesvědčí.  Ženy pak spadnou do rukou překupníků v podstatě samy.

O další verzi píše i polský server Fakt24, podle kterého se Magdaléně mohla uvolnit krevní sraženina, která se dostala do mozku. To pak mohlo zapříčinit její iracionální chování, které 30. dubna zachytila i kamera v egyptské nemocnici. Záběry z bezpečnostních kamer ukazují, jak se dívka opakovaně vrhá na mužské zřízence a nenechá se uklidnit, dokud ji čtyři z nich nevezmou za ruce a nohy a neodnesou pryč. Na dalším střihu je pak vidět, jak ji vezou připoutanou za popruhy na lůžku.

Okolnosti jejího úmrtí osvětlí teprve pitva a další vyšetřování. Podle prvních zpráv Magda před hospitalizací v nemocnici volala příteli, kterému brečela do telefonu, aby ji odtud dostal pryč. „Nemůžu ti říct, co se stalo. Dostaň mě odsud, prosím,“ naléhala na přítele Marcuse. „To by nedávalo žádný smysl, i kdybych ti to řekla,“ řekla mu také do telefonu.

Podle výpovědi zdravotní sestry nemocnice se jí po připoutání k lůžku podařilo popruhy uvolnit, sestru odstrčila a vyskočila z okna. Nemocniční personál jí pak údajně poskytl první pomoc a převezl do specializované nemocnice v Hurghadě, kde později zemřela.

Jak píše Fakt24, z lékařské zprávy vyplývá, že měla Magdaléna vážná poranění pouze na levé části těla – na levé noze, žebra ji roztrhla levou plíci a poranění měla také na levé části hlavy. Žádný oficiální verze událostí ale zatím zveřejněna nebyla.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744