Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemná zmizení Číňanů na Západě. Peking stupňuje hon na vlastní lidi, tvrdí zpravodajci

Tajemná zmizení Číňanů na Západě. Peking stupňuje hon na vlastní lidi, tvrdí zpravodajci

V západních zemích – od Austrálie přes Velkou Británii až po Kanadu – se začínají v posledních letech množit případy tajemných zmizení čínských státních příslušníků, kteří se zde rozhodli usadit. Upozorňuje na to prestižní americký server Foreign Policy, podle kterého se Pekingem řízená kampaň nucených návratů a únosů začíná rozpínat i ve Spojených státech.

Únosy Číňanů žijících v zahraničí nejsou ničím novým. V roce 2002 byl ve Vietnamu unesen známý aktivista za prosazování demokracie Wang Ping-čang a odvezen do vězení v Číně, kde zůstává dodnes. V průběhu let ale případů začalo postupně přibývat, podle západních tajných služeb se však v současnosti situace dostala do bodu rozsáhlé kampaně, kdy Peking provádí nucené repatriace lidí žijících v zahraničí, jež označuje za čínské státní příslušníky, přestože jsou někteří z nich už občany zemí, do kterých z Číny utekli.

Podle Foreign Policy čínské úřady míří především na bohaté podnikatele, bývalé členy komunistické strany, disidenty nebo aktivisty. Peking se přitom nezastaví ani před hranicemi zemí, jako je Austrálie, Kanada, Nový Zéland nebo Velká Británie a obavy z únosů čínských státních příslušníků na své půdě začínají mít i Spojené státy. Serveru to potvrdil jeden z amerických úředníků, podle něhož je ministerstvo zahraničí Spojených států problémem znepokojeno a je i častým tématem debat.

Jedním z unesených je například čínsko-kanadský miliardář Siao Tien-chua, který 27. ledna 2017 zmizel ze svého luxusního hotelového apartmá v hongkongském Four Seasons. Únosci ho zřejmě omámeného sedativy naložili na invalidní vozík a lodí převezli na pevninu. Peking sice informace o únosu popírá, Tien-chua však stále zůstává v pevninské Číně a očekává se, že jeho majetek bude pod vedením vlády rozprodán.

Jak naznačuje Foreign Policy, únosy zřejmě úzce souvisí s velkou protikorupční kampaní vyhlášenou prezidentem Si Ťin-pchingem na podzim roku 2012. V rámci ní Peking oznámil také operace s názvem Fox Hunt a Sky Net, jejichž cílem je koordinovat pátrání po Číňanech, kteří podle čínských úřadů utekli do ciziny kvůli obviněním z korupce. Čína podle vládních údajů takto repatriovala přes 3000 osob, z nichž někteří se prý vrátili na základě vlastní vůle.

To ale organizace za lidská práva popírají a naopak poukazují právě na únosy a nezákonné zadržování podezřelých, které se stalo běžnou praxí Komunistické strany Číny. Bezpečnostní složky takové lidi údajně drží na tajných místech, kde je mučením nutí, aby se ke korupci přiznali. Tyto praktiky však začínají být uplatňovány i v zahraničí. Čína se často zaměřuje na území Austrálie, podle jejíchž zpravodajců se stupňují případy, kdy je místním Číňanům žijícím na australském území vyhrožováno tak, aby byli donuceni k návratu do Číny.

Vyhrožování čínských úřadů popisují také kanadské tajné služby. Jak pro Foreign Policy sdělil bývalý kanadský zpravodajec, například v oblasti Vancouveru se za jeho působení vyskytly dva takové případy, kdy se čínští agenti pod výhrůžkou zdravotní újmy blízkých přátel nebo rodiny snažili danou osobu donutit, aby se s nimi vrátila do Číny. Takových případů je však po celé Kanadě mnohem víc. Jen v oblasti Vancouveru počet nucených návratů a únosů zdroj amerického serveru odhaduje na necelé dvě desítky.

Případy podivného zmizení Číňanů se začínají množit i ve Spojených státech. Tamní zpravodajské služby si nebezpečného fenoménu začaly všímat před pěti lety, počet podezřelých zmizení se tehdy podle jednoho z členů amerických tajných služeb pohyboval jen kolem šesti. Jedním z nich byl i čínský student zapsaný na Kalifornské univerzitě v Berkeley, který zmizel před pěti lety. Existovaly „důkazy, že byla tato osoba odvedena proti své vůli“, říká bývalý pracovník zpravodajských služeb.

„Věřili jsme, že některý z členů jeho rodiny byl držen jako rukojmí – to byla naše teorie. Nepodařilo se nám to ale potvrdit. Kolem této otázky bylo v čínské komunitě obrovské ticho,“ říká o případu čínského studenta bývalý pracovník amerických tajných služeb. Podle čínského disidenta žijícího ve Spojených státech Chuanga Čch-pchinga jsou však únosy Pekingu stále častější, a v komunitě čínských disidentů tak roste nervozita. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744