Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemný příběh unesené princezny Latífy. Je to dubajský horor, nebo smyšlená historka?

Tajemný příběh unesené princezny Latífy. Je to dubajský horor, nebo smyšlená historka?

Sociální sítě zaplnil minulý týden příběh zoufalé dubajské princezny Latífy, kterou její otec proti její vůli unesl zpět do Dubaje. Latífa si ve videu, které se objevilo na internetu, stěžuje, že ji otec omezuje a hlídá tak, že nemůže vést vlastní život. Nyní se ale objevují informace, který příběh unesené princezny zpochybňují.

„Můj otec se stará jen o svoji pověst. Aby ji ochránil, je klidně schopný někoho zabít. Tohle video mi může zachránit život. Pokud se na něj díváte, neznačí to nic dobrého. Jsem buď už mrtvá, nebo ve velmi zlé situaci,“ vysvětluje na videu Latífa. Ve 40 minut trvajícím klipu si stěžuje na to, že ji otec šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm neustále nechává hlídat a snaží se zlomit její odpor, a proto se rozhodla utéct. To se jí podle svědků mělo v únoru podařit. Po několik dnech ji ale unesla stráž ze Spojených arabských emirátů a od té doby se po ní slehla zem. Nedala žádnou zprávu ani svým přátelům.

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch opakovaně požadovali ujištění o současném zdravotním stavu Latífy, Dubaj ale odmítá v této záležitosti vydávat jakékoli vyjádření. Na internetu se mezitím šíří hnutí, které usiluje o princezninu záchranu.

Latífa měla z Dubaje podle webu The Daily Beast uprchnout se svoji finskou kamarádkou Tiinou Jauhiainenovou, se kterou se měly dostat do Ománu. V útěku jim měl také pomáhat údajný bývalý francouzský špion Herve Jaubert, který poskytnul také loď, na které princezna vplula do indických vod a ze které ji měla unést zpět arabská hlídka.

O pobytu princezny na lodi ale nejsou žádné důkazy, které by to potvrzovaly. Existuje pouze zmíněné video, ze kterého ovšem nevyplývá, kdy vzniklo. Objevilo se také nové svědectví, které příběh o unesené princezně zpochybňuje.

Přišla s ním Jaubertova bývalá manželka Helene, která tvrdí, že celá akce byla pečlivě naplánovaným komplotem. Jediným účelem únosu Latífy prý měla být snaha vymámit z jejího otce tři miliony dolarů za příslib, že nebude veřejně mluvit o svém životě. „Latífě se zalíbil západní způsob života a prostě jen chtěla víc,“ shrnuje to bez obalu Jaubertova žena. Podklady pro svá obvinění čerpá z manželovy emailové komunikace, ke které se údajně dostala.

Latífin příběh zpochybňuje i bývalý agent CIA, který situaci okomentoval pod podmínkou utajení. „Dubaj je místo prošpikované agenty z celého světa. Je to poměrně malé území a je celkem nevěrohodné, že by mladá žena z královské rodiny dokázala tak lehce uprchnout, aniž by ji někdo viděl,“ domnívá se agent.

Stejně, jako se k situaci nevyjadřují Spojené arabské emiráty, nekomunikuje s novináři ani Jaubert ani finská přítelkyně princezny Tiina. Ta ale vystoupila na dubnové tiskové konferenci organizace Detained in Dubai. „Latífa je pravděpodobně nejlaskavější člověk, jakého znám. Když mě poprosila o pomoc při útěku, nerozmýšlela jsem se. Je jako člen mojí rodiny,“ vysvětlovala tehdy Finka. 32letá princezna, která je prý milovnicí zvířat a vegankou, má dalších 29 sourozenců, které má její otec s celkem šesti ženami.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1