Články odjinud

Tajemný profesor z Trumpovy ruské kauzy byl ve styku s Lavrovem, tvrdí jeho snoubenka

Tajemný profesor z Trumpovy ruské kauzy byl ve styku s Lavrovem, tvrdí jeho snoubenka

Maltský profesor Joseph Mifsud, který hraje jednu z hlavních rolí v kauze napojení týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko, byl zřejmě v kontaktu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Serveru Buzzfeed to prozradila Mifsudova snoubenka Anna. O Mifsudovi nejsou žádné informace od doby, co se jeho jméno v souvislosti s kauzou začalo přetřásat.

Joseph Mifsud je stále tajemnou postavou v příběhu ruského ovlivňování amerických voleb. Médiím se ho nedaří dopátrat, ze stránek univerzity, kde působil, zmizel jeho životopis. Maltský profesor jako by se vypařil.

Nové informace tak poskytla alespoň jeho snoubenka Anna. Mluvila se serverem Buzzfeed. Mifsud je podle tvrzení 31leté Ukrajinky otcem jejího dítěte. Jeho chování po narození potomka přispělo k ochotě Anny mluvit. Buzzfeed ji oslovil už v době, kdy někdejší poradce šéfa Bílého domu George Papadopoulos prohlásil, že Mifsud Trumpovu týmu nabízel kompromitující materiály na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Maltský akademik se tím stal jednou z hlavních postav kauzy, která ohrožuje i samotného prezidenta. Když Papadopoulose obvinila FBI, řekl, že první schůzka mezi ním a Mifsudem proběhla v březnu 2016 v Římě. O pár dní později představil Mifsud Papadopoulosovi ženu, o níž mylně tvrdil, že je to neteř ruského prezidenta Vladimira Putina.

Anna byla v době Papadopoulosova obvinění na přelomu října a listopadu v sedmém měsíci těhotenství. Kauze nepřikládala váhu. „Nikdy mi nepomohl. Byly to jen řeči a sliby,“ zdůvodnila, proč nyní změnila názor a s novináři promluvila.

Lavrov tohle, Lavrov tamto

Ukrajinka tvrdí, že Mifsud byl v kontaktu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. „Říkal: ‚Byl jsem na večeři s Lavrovem. Lavrov je můj přítel. Lavrov tohle, Lavrov tamto. Dokonce mi ukázal fotku s Lavrovem,‘“ pravila.

Anna poskytla Buzzfeedu konverzaci, kterou s Mifsudem vedla přes aplikaci Whatsapp, i společné fotky dokazující, že akademik navštěvoval Ukrajinu i Rusko. V Moskvě se dvojice měla seznámit. V restauraci s výhledem na Kreml ji také požádal o ruku.

Ze zpráv se dá vyčíst, že Mifsud byl v Saúdské Arábii v době Trumpově návštěvy. Objevil se také na Sicílii během summitu zemí G7.

720p 360p
Rusko vs. USA

Anna se s Mifsudem naposledy osobně setkala v dubnu 2017 v Kyjevě, kdy jí měl sdělit, že ho vyslýchala FBI. „Řekl mi, že byl v hotelovém pokoji, když ho z recepce zavolali dolů. Byla to FBI. Říkal, že chtěli mluvit o jeho vazbách na lidi v Británii a Rusku,“ doplnila Anna.

Poté, co se Mifsudovo jméno objevilo v médiích v souvislosti s Trumpovou kauzou, přerušil s ženou kontakt úplně. Od té doby o něm nikdo neslyšel. Opakované pokusy se s ním spojit byly marné. Zprávy, které mu zaslala CNN, si však zřejmě přečetl.

 

Články odjinud