Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajná americká válka proti teroristům v Africe. Situace může být horší než na Blízkém východě

Tajná americká válka proti teroristům v Africe. Situace může být horší než na Blízkém východě

Podle údajů amerického velitelství speciálních operací vedly před šesti lety zvláštní jednotky armády Spojených států po celém světě 116 misí. Dnes to je skoro 100 misí jen v Africe. Ukazují to armádní dokumenty, které má k dispozici server VICE News. Jedná se tak o nejdramatičtější nárůst rozmístění elitních amerických vojsk kdekoliv na světě.

V roce 2006 tvořily jednotky rozmístěné v Africe pouhé jedno procento všech amerických misí v zahraničí, v roce 2010 tři procenta a v roce 2016 tento poměr vzrostl dokonce na 17 procent. S výjimkou Blízkého východu se jedná o nejcitelnější přítomnost amerických vojsk kdekoliv na světě – speciální jednotky USA operují v celkem 20 afrických zemích, kde pomáhají hlavně boji proti terorismu a extremismu.

„V daném okamžiku najdete SOCAFRICA ve 20 zemích, kde provádí přibližně 96 aktivit,“ napsal v říjnové zprávě generál Donald Bolduc, který řídí velitelství pro zvláštní operace v Africe (SOCAFRICA). Zpráva nabízí přehled o tom, co americké elitní jednotky dělají v Africe a čeho by chtěly dosáhnout. Generál Bolduc zde zároveň vykresluje současnou realitu a to, jak by mohl africký kontinent vypadat za 30 let. Výhled do budoucna velký optimismus nepřináší.

„Výzvy, kterým Afrika čelí, by mohly vytvořit hrozbu, která by mohla překonat hrozby, kterým Spojené státy v současnosti čelí kvůli konfliktu v Afghánistánu, Iráku a Sýrii,“ varuje Bolduc a navrhuje, aby Spojené státy rozšířily působení armády do více míst i oblastí. Roste totiž počet teroristických organizací i útoků, které páchají. Zatímco v roce 2006 bylo v sub-saharské Africe spácháno 100 útoků, v roce 2015 jich byly dva tisíce. „Věříme, že situace v Africe se bez naší pomoci zhorší,“ píše Bolduc.

720p 480p 360p 240p
Nejlepší speciální komanda

Ve zprávě také uvádí, že Spojené státy nevedou na africkém kontinentě válku, toto tvrzení se však rozchází s probíhajícími operaci proti teroristické organizaci Al-Šabáb v Somálsku, při které už řada amerických vojáků přišla o život.

Somálsko však není jedinou zemí, kde americká armáda vede boj proti islamistům. Podle údajů z roku 2016 Spojené státy vedou rozsáhlou protiteroristickou kampaň v cekem 32 afrických zemích a v rámci „podpůrných“ operací se zaměřují hlavně na výcvik místních vojáků. Kromě miliceAl-Šabáb se americké speciální síly zaměřují na boj proti teroristické organizaci Boko Haram. Zemím jako je Nigérie, Niger, Kamerun nebo Čad proto Washington loni poskytl 156 milionů dolarů.

720p 480p 360p 240p
Lovecká jednotka

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744