Tajná operace proti bojovníkům z IS: 21 států pomáhá Američanům odhalit vracející se džihádisty | info.cz

Články odjinud

Tajná operace proti bojovníkům z IS: 21 států pomáhá Američanům odhalit vracející se džihádisty

Německá zpravodajská služba BND se zapojila do tajné akce USA, jejímž cílem je eliminovat teroristické nebezpečí, které představují bojovníci Islámského státu (IS) vracející se z oblastí bojů v Sýrii a Iráku. Informoval o tom magazín Der Spiegel s odvoláním na důvěrnou odpověď vlády na interpelaci parlamentní frakce strany Levice.

Podle tohoto sdělení, které se k týdeníku dostalo, se Spolková zpravodajská služba od října loňského roku účastní operace Gallant Phoenix společně s 21 dalšími státy.

Jde o utajovanou jednotku, která shromažďuje informace o bojovnících teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku. Řízena je americkým společným velením speciálních operací ze základny v Jordánsku a jejím úkolem je vyhodnocovat dokumenty, nosiče dat, stopy DNA a otisky prstů, které získaly speciální síly v bývalých baštách IS.

BND a německá armáda jsou názoru, že tato spolupráce je nezbytná, aby bylo možné čelit teroristickému nebezpečí ze strany lidí, kteří odešli na Blízký východ bojovat na straně IS a nyní se vracejí. Německo prý zpočátku účast odmítalo z obavy, že by USA předané informace mohly využívat k vojenským úderům proti německým džihádistům.

Spolková vláda ani BND se k uvedené operaci odmítly vyjádřit, poznamenal Der Spiegel.

Do Sýrie a Iráku podle zprávy agentury DPA z Německa postupně odjelo kolem 950 islamistů, aby se připojili k IS. Přinejmenším 145 z nich už zemřelo - část v bojích, část při sebevražedných atentátech, při nichž odpálili výbušniny.

V současné době německá policie v zemi registruje 705 osob, které představují nebezpečí, což je pětkrát více, než tomu bylo v roce 2013. Jde o lidi, u nichž jsou bezpečnostní orgány přesvědčené, že mohou kdykoli spáchat teroristický útok.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud