Články odjinud

Tajná služba před mafií varovala. Proč ji členové vlády léta ignorovali? Kiska chce odpovědi

Tajná služba před mafií varovala. Proč ji členové vlády léta ignorovali? Kiska chce odpovědi

Členové vlády byli dlouhodobě upozorňování slovenskou tajnou službou na působení mafiánské skupiny na východě země, řekl slovenský prezident Andrej Kiska. O italských podnikatelích na východě Slovenska, kteří jsou spojeni s mafií, psal i zavražděný novinář Ján Kuciak.

"Lidé mají nárok slyšet vysvětlení, proč členové vlády léta ignorovali varování naší vlastní tajné služby. Ředitel Slovenské informační služby mě informoval, že na působení mafiánské skupiny na východním Slovensku zodpovědné členy vlády dlouhodobě upozorňoval," řekl na tiskové konferenci Kiska.

Kuciak psal o podnikatelských vazbách italského podnikatele Antonina Vadaly na tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa a na Ficovu asistentku Márii Troškovou. Oba na svém posty po vraždě novináře rezignovali do vyšetření případu.

"Lidé mají již dnes nárok na otevřenou a poctivou odpověď na podezření o propojení vládní moci a organizovaného zločinu. Lidé již dnes mají právo na vysvětlení, jak je možné, že naše instituce ignorovaly varování italských úřadů o působení osob propojených s mafií na východním Slovensku," uvedl Kiska.

Portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, dříve v tomto týdnu uvedl, že Slovensko už v roce 2013 dostalo od italských úřadů informace o kontaktech mafie s Vadalou. Podnikatel Vadala spojení s mafií popřel a také odmítl spekulace, že díky politickým kontaktům získal značnou sumu peněz ve formě dotací a z evropských fondů.

Slovenský prezident zopakoval své dřívější vyjádření, že řešením vzniklé situace po vraždě Kuciaka a jeho přítelkyně je rekonstrukce vlády nebo předčasné volby. Hlava státu nereagovala na výpady slovenského premiéra Fica, který Kisku v souvislosti s jeho zmiňovaným prohlášením o způsobu řešení politické krize obvinil mimo jiné z destabilizace státu a z mocenských her.

Kiska naznačil, že se v pátek zúčastní schůzky s premiérem a předsedou parlamentu, kterou v zájmu odstranění vzniklých třenic navrhl šéf sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud