Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajná zpráva o vyšetřování ruského vlivu v USA. Republikáni tvrdí, že FBI zneužila pravomoce

Tajná zpráva o vyšetřování ruského vlivu v USA. Republikáni tvrdí, že FBI zneužila pravomoce

Federální úřadu pro vyšetřování (FBI) a americké ministerstvo spravedlnosti během vyšetřování údajného ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016 zneužily pravomocí a jsou zaujatí proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Vyplývá to z tajné interní zprávy sepsané republikány z výboru pro kontrolu činnosti tajných služeb americké Sněmovny reprezentantů. O zveřejnění dokumentu bezprecedentně rozhodla při hlasování republikánská většina ve výboru. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Demokraté dokument označili za „velmi zavádějící“ a tvrdí, že jeho účelem je zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera.

„Dnes komise upřednostnila prezidentovy osobní zájmy a patrně i vlastní politické zájmy před zájmy národními,“ řekl demokrat Adam Schiff. Uvedl také, že komise hlasovala proti zveřejnění zprávy demokratů, která dokument republikánů zpochybňuje. Komise také odmítla také věc konzultovat s šéfem FBI Christopherem Wrayem. Ministerstvo spravedlnosti odmítlo záležitost komentovat.

Interní dokument obviňuje FBI a ministerstvo spravedlnosti, že zneužily svých pravomocí, když v roce 2016 požádaly o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. Uvedly to dva zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.

FBI a ministerstvo spravedlnosti podle těchto zdrojů svou žádost částečně podložily informacemi ze složky, kterou pro firmu Fusion GPS, již částečně financoval Demokratický národní výbor a kampaň prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, sestavil bývalý britský špión, který měl najít kompromitují materiál proti Trumpovi.

Informace měla v takovém případě ověřit americká či jiná spojenecká zpravodajská služba, konstatoval jeden ze zdrojů. „Žádný soud by nedovolil sledování amerického občana na základě nepodložených informací,“ uvedl dále.

Interní dokument dále obviňuje náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina a Andrewa McCabea, který v pondělí rezignoval z funkce náměstka ředitele FBI, že umožnili, aby se vyšetřování Muellerovy komise odvíjelo v duchu postojů demokratů, uvedl druhý zdroj pod podmínkou anonymity.

Demokraté dokument označili za „velmi zavádějící“, zakládá se podle nich účelovém výběru přísně tajných informací a jeho účelem je zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera, jehož dosadil Rosenstein.

Vedle Muellerova týmu se kauzou vlivu Ruska na americké prezidentské volby zabývají tři kongresové výbory.

Rusko odmítá, že by do amerických prezidentských voleb zasahovalo; podobně jakékoli tajné kontakty s Moskvou popírá i Bílý dům. Prezident Trump má nyní pět dní na rozhodnutí, zda tajný dokument zveřejní.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1