Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajné služby: Bojovníci Islámského státu se do Evropy dostávají jako „ranění migranti"

Tajné služby: Bojovníci Islámského státu se do Evropy dostávají jako „ranění migranti"

Italská rozvědka varuje, že bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS) se do Evropy dostávají skrze program určený pro hospitalizaci libyjských vojáků. Uvádí to server The Guardian, který se odvolává na dokument italské zpravodajské služby. 

Podle dokumentu, který má deník Guardian k dispozici, se od konce roku 2015 do Evropy nekontrolovaně dostávají bojovníci IS, kteří po hospitalizaci v evropských nemocnicích, kde vystupují jako ranění vojáci libyjského režimu, beze stopy mizí v Schenghenském prostoru či na Blízkém východě. „Islámský stát se tak podílí na pašování svých raněných mužů z Libye a pro tuto strategii využívá falešné pasy,“ píše se v dokumentu.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Libyjští diplomaté a zdravotní pracovníci mohou využívat programu nazvaného Comitato Assistenza Feriti Libici (Centrum podpory pro raněné Libyjce) k tomu, aby získali speciální víza pro raněné vojáky, které tak dostanou do evropských nemocnic. Italská rozvědka věří, že právě tento program je zneužíván vojáky Islámského státu, kteří se do něj infiltrují.

Kolik členů IS se takto do Evropy dostalo je těžké odhadnout, nicméně na počátku roku 2016 se tato teroristická organizace zmocnila stanice výdeje cestovních dokladů v syrském městě Sytra, odkud zmizely dva tisíce nevyplněných pasů.

Dokument italské rozvědky přímo tvrdí, že od 15. prosince 2015 byl neznámý počet bojovníků Islámského státu v Libyi převezen do istanbulské nemocnice, aby tam podstoupili ošetření. Zpráva dodává, že ranění bojovníci byli rozvezeni do nemocnic v Turecku, Rumunsku, Srbsku a Bosně; spekuluje se i o Francii, Německu a Švýcarsku.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744