Tajné spiknutí v Británii. Vrcholní politici kují pikle Mayové za zády, vyjednávají měkký brexit | info.cz

Články odjinud

Tajné spiknutí v Británii. Vrcholní politici kují pikle Mayové za zády, vyjednávají měkký brexit

Rozvod Evropské unie s Velkou Británií možná vůbec nebude tak dramatický a odcizující, jak mnozí čekali. Podle zprávy deníku Telegraph totiž vrcholní politici labouristů a konzervativců vedou společné rozhovory a hledají shodu, aby mohli zatlačit na premiérku Theresu Mayovou a přimět ji k takzvanému měkkému brexitu. Mandát Mayové je totiž po nedávných britských parlamentních volbách výrazně slabší, než byl před nimi. 

Podle zprávy deníku Telegraph chtějí vrcholní představitelé obou hlavních politických stran Velké Británie přinutit Mayovou k ústupkům v oblasti imigrace, celní politiky a jednotného trhu. Zatímco takzvaný tvrdý brexit, jehož je Mayová zastánce, předpokládá, že Británie odstřihne od Evropy drtivou většinu svých vazeb, měkký Brexit chce zachovat jistou míru kooperace v určitých klíčových oblastech.

Mayová o tomto „komplotu“ údajně již několik dní ví, nicméně doufá, že tlak ustojí. Její pozice je velmi vratká. Z parlamentních voleb z minulého týdne sice vyšli její konzervativci vítězně, nedokáží však sestavit v parlamentu většinu. Právě proto dnes Mayová vyjednává se zástupci Demokratické unionistické strany o podpoře menšinové vlády.

Slabšího mandátu Mayové si všimla i ratingová agentura Moody´s, podle které nyní existuje možnost, že nevýhodnější pozice donutí Mayovou nabídnout Evropské unii větší ústupky – například setrvání Británie na Evropském společném trhu nebo v celní unii.

Oficiální jednání o odchodu Británie z Evropské unie zřejmě nezačnou v pondělí 19. června, jak se obecně předpokládalo, ale až později příští týden. Včera dopoledne to v rozhovoru s televizí Sky News prohlásil britský ministr pro brexit David Davis, který však ještě ráno podle agentury Reuters o 19. červnu jako o začátku výstupových rozhovorů hovořil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud