Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajné spiknutí v Británii. Vrcholní politici kují pikle Mayové za zády, vyjednávají měkký brexit

Tajné spiknutí v Británii. Vrcholní politici kují pikle Mayové za zády, vyjednávají měkký brexit

Rozvod Evropské unie s Velkou Británií možná vůbec nebude tak dramatický a odcizující, jak mnozí čekali. Podle zprávy deníku Telegraph totiž vrcholní politici labouristů a konzervativců vedou společné rozhovory a hledají shodu, aby mohli zatlačit na premiérku Theresu Mayovou a přimět ji k takzvanému měkkému brexitu. Mandát Mayové je totiž po nedávných britských parlamentních volbách výrazně slabší, než byl před nimi. 

Podle zprávy deníku Telegraph chtějí vrcholní představitelé obou hlavních politických stran Velké Británie přinutit Mayovou k ústupkům v oblasti imigrace, celní politiky a jednotného trhu. Zatímco takzvaný tvrdý brexit, jehož je Mayová zastánce, předpokládá, že Británie odstřihne od Evropy drtivou většinu svých vazeb, měkký Brexit chce zachovat jistou míru kooperace v určitých klíčových oblastech.

Mayová o tomto „komplotu“ údajně již několik dní ví, nicméně doufá, že tlak ustojí. Její pozice je velmi vratká. Z parlamentních voleb z minulého týdne sice vyšli její konzervativci vítězně, nedokáží však sestavit v parlamentu většinu. Právě proto dnes Mayová vyjednává se zástupci Demokratické unionistické strany o podpoře menšinové vlády.

Slabšího mandátu Mayové si všimla i ratingová agentura Moody´s, podle které nyní existuje možnost, že nevýhodnější pozice donutí Mayovou nabídnout Evropské unii větší ústupky – například setrvání Británie na Evropském společném trhu nebo v celní unii.

Oficiální jednání o odchodu Británie z Evropské unie zřejmě nezačnou v pondělí 19. června, jak se obecně předpokládalo, ale až později příští týden. Včera dopoledne to v rozhovoru s televizí Sky News prohlásil britský ministr pro brexit David Davis, který však ještě ráno podle agentury Reuters o 19. červnu jako o začátku výstupových rozhovorů hovořil.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744