Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajné věznice v Jemenu. Američané a Spojené arabské emiráty v nich údajně brutálně mučí lidi

Tajné věznice v Jemenu. Američané a Spojené arabské emiráty v nich údajně brutálně mučí lidi

V Jemenu existují tajné věznice, v nichž jsou lidé mučeni. Podle zdrojů agentury AP se z nich nevrátily stovky osob. Agentura své tvrzení opírá o výpovědi bývalých vězňů, jemenských představitelů a právníků.

Podle těchto zdrojů věznice řídí Spojené arabské emiráty, které jsou součástí arabské koalice zapojené do jemenských bojů. Lidé se do věznic dostali při honbě za členy teroristické sítě Al-Káida. Výslechy některých zatčených údajně provádějí Američané. Pentagon popřel, že se američtí vojáci podílejí v Jemenu na týrání ve věznicích.

Právníci, nimiž hovořila AP, ale soudí, že Američané mohou porušovat mezinárodní dohodu zakazující mučení. Za spoluúčast se považuje i získání tajných informací z výslechů, při nichž se mučení dopustil někdo jiný.

Agentura AP má informace, že v jižním Jemenu je nejméně 18 tajných zařízení spravovaných buď SAE, nebo jemenskými vojáky, kteří prošli výcvikem v SAE. Věznice jsou uvnitř vojenských základen, v přístavech, na letištích, v soukromých domech i v jednom nočním klubu. Někteří zatčení byli převezeni na základnu SAE v Eritreji.

Jemenská válka, která si vyžádala na 10.000 obětí, začala v roce 2014. USA do té doby pomáhaly jemenské vládě v operacích proti Al-Káidě z Arabského poloostrova, která měla hlavní stan právě v Jemenu. V současných bojích se Američané zaměřují na operace s pomocí bezpilotních letadel a tažení proti Al-Káidě je omezeno. Americký prezident Donald Trump v lednu nařídil útok na shromáždění radikálů. Operace ale nebyla dobře připravena a přišlo při ní o život také mnoho civilistů. Američané měli tři raněné. Bílý dům operaci přesto hodnotil jako úspěšnou, jejím cílem prý bylo získat tajné informace.