Tajné věznice v Jemenu. Američané a Spojené arabské emiráty v nich údajně brutálně mučí lidi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajné věznice v Jemenu. Američané a Spojené arabské emiráty v nich údajně brutálně mučí lidi

Tajné věznice v Jemenu. Američané a Spojené arabské emiráty v nich údajně brutálně mučí lidi

V Jemenu existují tajné věznice, v nichž jsou lidé mučeni. Podle zdrojů agentury AP se z nich nevrátily stovky osob. Agentura své tvrzení opírá o výpovědi bývalých vězňů, jemenských představitelů a právníků.

Podle těchto zdrojů věznice řídí Spojené arabské emiráty, které jsou součástí arabské koalice zapojené do jemenských bojů. Lidé se do věznic dostali při honbě za členy teroristické sítě Al-Káida. Výslechy některých zatčených údajně provádějí Američané. Pentagon popřel, že se američtí vojáci podílejí v Jemenu na týrání ve věznicích.

Právníci, nimiž hovořila AP, ale soudí, že Američané mohou porušovat mezinárodní dohodu zakazující mučení. Za spoluúčast se považuje i získání tajných informací z výslechů, při nichž se mučení dopustil někdo jiný.

Agentura AP má informace, že v jižním Jemenu je nejméně 18 tajných zařízení spravovaných buď SAE, nebo jemenskými vojáky, kteří prošli výcvikem v SAE. Věznice jsou uvnitř vojenských základen, v přístavech, na letištích, v soukromých domech i v jednom nočním klubu. Někteří zatčení byli převezeni na základnu SAE v Eritreji.

Jemenská válka, která si vyžádala na 10.000 obětí, začala v roce 2014. USA do té doby pomáhaly jemenské vládě v operacích proti Al-Káidě z Arabského poloostrova, která měla hlavní stan právě v Jemenu. V současných bojích se Američané zaměřují na operace s pomocí bezpilotních letadel a tažení proti Al-Káidě je omezeno. Americký prezident Donald Trump v lednu nařídil útok na shromáždění radikálů. Operace ale nebyla dobře připravena a přišlo při ní o život také mnoho civilistů. Američané měli tři raněné. Bílý dům operaci přesto hodnotil jako úspěšnou, jejím cílem prý bylo získat tajné informace.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.