Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajný plán preventivního úderu na KLDR. Takto chce Pentagon zničit severokorejskou obranu

Tajný plán preventivního úderu na KLDR. Takto chce Pentagon zničit severokorejskou obranu

Americké ministerstvo obrany připravilo zvláštní plán preventivního útoku na Severní Koreu, uvádí server NBC News s odvoláním na několik nejmenovaných vojenských zdrojů. Podle tohoto plánu by měly strategické bombardéry B-1 ze základny na ostrově Guam zničit místa, kde se nacházejí nejnebezpečnější zbraně severokorejského režimu. 

Tomu, že plán je reálný, nasvědčuje i zvýšený počet cvičných letů bombardérů B-1 z poslední doby. Ten se od května letošního roku významně zvýšil, od června jich pak proběhlo již jedenáct. Podle představy Pentagonu tyto bombardéry za doprovodu stíhaček a letadel určených pro elektronickou válku zničí sila korejských balistických střel, severokorejská testovací zařízení a další podpůrné budovy.

„Ze všech vojenských možností, které prezident Trump zvažuje, by tato varianta spolu s ještě jednou či dvěma dalšími vyčnívala tím, že by měla alespoň nějakou šanci na to, že by konflikt dále neprohloubila,“ uvedl pro NBC News admirál ve výslužbě James Stavridis.

V současné chvíli je šest letadel B-1 na Andersenově základně na ostrově Guam, který se v posledních dnech stal cílem korejské propagandy. Severokorejští generálové totiž údajně připravují plán útoku na tento americký ostrov pomocí balistických raket Hwasong-12, které dokáží nést jaderné hlavice. Ty má mít Severní Korea údajně k dispozici.

Podle zdrojů serveru NBC z Pentagonu si je americké ministerstvo obrany jisté, že během posledních měsíců identifikovalo všechny podstatné cíle. Odborník oslovený serverem INFO.CZ Jan Blinka však tvrdí, že všechny jaderné zbraně se Američanům zlikvidovat nejspíše nepodaří. „Ty jsou totiž často poschovávané v horách, jsou i na mobilních odpalovacích zařízeních,“ říká spolupracovník výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

Letouny B-1 byly podle NBC News k misi zvoleny i proto, že nejsou schopné nést jaderné zbraně. To by mělo podle odborníků Číně, Rusku i Severní Koreji signalizovat, že USA nemají v plánu konflikt dále eskalovat. Tyto strategické bombardéry unesou až 168 225kilogramových bomb, experti však očekávají, že budou spíše osazeny bombami JASSM-ER, extra přesnými raketami o hmotnosti jedné tuny, které mají operační rádius tisíc kilometrů – střely by tak mohly být odpáleny mimo severokorejské území.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744