Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajný projekt KLDR: Severokorejci prodávají světu technologie pro rozpoznávání obličejů, odhalila studie

Tajný projekt KLDR: Severokorejci prodávají světu technologie pro rozpoznávání obličejů, odhalila studie

Přední strany světových médií zaplňují v posledních měsících slovní přestřelky a následné smířlivější námluvy mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Předmětem většiny sporů jsou přitom vojenské ambice izolovaného asijského režimu. Nyní ovšem kalifornské James Martin Center, které dohlíží na plnění dohod o nešíření jaderných zbraní, přišlo s informací, že KLDR úspěšně do světa prodává technologie určené pro rozpoznávání obličejů. 


Podle James Martin Center využívá režim Kim Čong-una složitou síť webových stránek, anonymních společností a osob s utajenými identitami, aby tak mohla do světa dodávat technologie pro šifrování a rozpoznávání biometrických údajů. Do tajných obchodů je podle zjištění amerických výzkumníků zapojena nejméně jedna západní firma působící v oblasti obranného průmyslu. KLDR tímto způsobem obchází ekonomické sankce, které by jinak zemi podobné obchody zakazovaly.  

James Martin Center, které působí při Muddleburském instutu pro mezinárodní studia, objasňuje zjištěné praktiky ve zprávě s názvem „Stínový sektor: Technologická informační síť Severní Koreje“. Výzkumníci se ve zprávě zaměřili na ť severokorejských společností, které se zabývají vývojem senzorů pro čtení otisků prstů a skenování lidské tváře. Podle zprávy mělo jít o firmu jménem Korea Aprokgang Technology Company, jejíž odnož operuje také v Pekingu. Právě čínská pobočka společnosti ale čelí sankcím ze strany OSN. Nyní se ukázalo, že příbuzné severokorejské firmy dodávají technologie do Ruska, Malajsie a Nigérie. 

Zpráva také zmiňuje několik konkrétních případů. Přibližuje například vztah Korea Aprokgang Technology Company s firmou Global Communications. Partnerem této společnosti, které se zkráceně přezdívá také GloCom, je přitom firma Future Tech Group, která biometrické technologie dodávala do Švýcarska a Turecka. Minimálně v jednom případě se jejím odběratelem stala také základní škola v USA.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1