Tajný projekt KLDR: Severokorejci prodávají světu technologie pro rozpoznávání obličejů, odhalila studie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajný projekt KLDR: Severokorejci prodávají světu technologie pro rozpoznávání obličejů, odhalila studie

Tajný projekt KLDR: Severokorejci prodávají světu technologie pro rozpoznávání obličejů, odhalila studie

Přední strany světových médií zaplňují v posledních měsících slovní přestřelky a následné smířlivější námluvy mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Předmětem většiny sporů jsou přitom vojenské ambice izolovaného asijského režimu. Nyní ovšem kalifornské James Martin Center, které dohlíží na plnění dohod o nešíření jaderných zbraní, přišlo s informací, že KLDR úspěšně do světa prodává technologie určené pro rozpoznávání obličejů. 


Podle James Martin Center využívá režim Kim Čong-una složitou síť webových stránek, anonymních společností a osob s utajenými identitami, aby tak mohla do světa dodávat technologie pro šifrování a rozpoznávání biometrických údajů. Do tajných obchodů je podle zjištění amerických výzkumníků zapojena nejméně jedna západní firma působící v oblasti obranného průmyslu. KLDR tímto způsobem obchází ekonomické sankce, které by jinak zemi podobné obchody zakazovaly.  

James Martin Center, které působí při Muddleburském instutu pro mezinárodní studia, objasňuje zjištěné praktiky ve zprávě s názvem „Stínový sektor: Technologická informační síť Severní Koreje“. Výzkumníci se ve zprávě zaměřili na ť severokorejských společností, které se zabývají vývojem senzorů pro čtení otisků prstů a skenování lidské tváře. Podle zprávy mělo jít o firmu jménem Korea Aprokgang Technology Company, jejíž odnož operuje také v Pekingu. Právě čínská pobočka společnosti ale čelí sankcím ze strany OSN. Nyní se ukázalo, že příbuzné severokorejské firmy dodávají technologie do Ruska, Malajsie a Nigérie. 

Zpráva také zmiňuje několik konkrétních případů. Přibližuje například vztah Korea Aprokgang Technology Company s firmou Global Communications. Partnerem této společnosti, které se zkráceně přezdívá také GloCom, je přitom firma Future Tech Group, která biometrické technologie dodávala do Švýcarska a Turecka. Minimálně v jednom případě se jejím odběratelem stala také základní škola v USA.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.