Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Takto by mohla vypadat válka mezi NATO a Ruskem. Kam až by doletěly rakety?

Takto by mohla vypadat válka mezi NATO a Ruskem. Kam až by doletěly rakety?

Minulý týden začali Američané přesouvat část své vojenské techniky a personálu do vybraných východoevropských zemí, které po vypuknutí konfliktu na Ukrajině a anexi Krymu hledí s obavami směrem k Rusku. Posílená vojenská přítomnost USA v Evropě má Rusko odradit od vojenských choutek. Rozmístění amerických jednotek nedaleko ruských hranic by ale paradoxně mohlo eskalovat napětí a vést k válce. Kreml se již nechal slyšet, že takové gesto považuje za ohrožení své bezpečnosti. Kudy všude by mohly lítat rakety, ukazuje interaktivní mapka z dílny washingtonského think-tanku Center for Strategic and International Studies.

Zhruba před týdnem překročily polské hranice první skupiny amerických vojáků a vojenské techniky, které mají vyztužit východní křídlo Severoatlantické aliance a odradit Rusko od případného vojenského vměšování se do sousedních pobaltských států či Polska.

Původně měly ozbrojené síly USA dorazit do Evropy na přelomu ledna a února, administrativa odcházejícího amerického prezidenta Baracka Obamy ale celý přesun urychlila. Dojde k němu tak ještě před nástupem Donalda Trumpa do úřadu. Nový americký prezident se přitom netají vstřícným postojem vůči Rusku.

Posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě je součástí operace „Atlantic Resolve“, na jejíž realizaci se shodla Severoatlantická aliance loni v červenci během summitu ve Varšavě. Většina z plně vyzbrojené bojové jednotky (Armored Brigade Combat Team) zůstane v Polsku v posádkách Žagaň (česky Zaháň) a Drawsko Pomorskie na západu a severozápadu země, kde se od února počítá se společnými cvičeními s evropskými spojenci. Část se přesune do Pobaltí, Bulharska a Rumunska. Týlová jednotka bude rozmístěna v Německu.

Podle dostupných informací se na evropské půdě vylodí na 3 500 vojáků a více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley a více než 400 vozů Humvee.

Největší přesun amerických vojsk v Evropě za posledních několik desetiletí sleduje Moskva s nelibostí. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v rozhovoru pro CNN zdůraznil, že Kreml vnímá dění jako hrozbu pro svoji bezpečnost i zájmy. „Je to třetí země, která buduje svou vojenskou přítomnost na našich hranicích v Evropě,” upozornil Peskov.

Pokud by kvůli vojenským manévrům aliančních sil došlo k eskalaci napětí a vypuknutí konfliktu, první na ráně budou zřejmě země, které má přítomnost amerických ozbrojených sil chránit před útokem z Ruska. V této souvislosti je hojně skloňovaný zejména Kaliningrad (ruské území mezi Polskem a Litvou), který Moskva v posledních letech silně vyzbrojuje. Dostřel tamních raketových systémů zahrnuje prakticky celé území Polska a Pobaltí, jak ukazuje interaktivní mapa, kterou vytvořili ve washingtonském think-tanku Center for Strategic and International Studies.

Díky systémům protivzdušné obrany je z Kaliningradské exklávy Moskva zároveň schopná kontrolovat velkou část polského a pobaltského vzdušného prostoru. Silnou protivzdušnou obranou disponuje také například v oblasti Černého moře.

Úder nemusí přijít jenom ze země. Ruské válečné lodě jsou momentálně rozmístěné tak, že jsou svými údery schopné zasáhnout prakticky celou Evropu. Totéž ale potenciálně dokáže i Severoatlantická aliance, o čemž svědčí mapka amerického think-tanku. Na ní si rovněž můžete prohlédnout rozmístění jednotlivých aliančních protiraketových a protivzdušných systémů a rozsah území, které zvládají pokrýt.

Zakresleny jsou také přístavy a letiště, kde se v případě potřeby vylodí či vysadí vojáci a technika Severoatlantické aliance. V Česku připadá v úvahu mezinárodní letiště Václava Havla a vojenské letiště v Praze-Kbelích.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1