Články odjinud

Takto Rusko válčí v Sýrii. Ministerstvo zveřejnilo statistiky o bojových operacích, ztráty ale tají

Takto Rusko válčí v Sýrii. Ministerstvo zveřejnilo statistiky o bojových operacích, ztráty ale tají

Ruské ministerstvo obrany dnes na sociální síti YouTube zveřejnilo statistiku své účasti na bojových operacích v Sýrii. Zapojilo se do nich prý přes 63.000 ruských vojáků včetně 434 generálů, na bombardování se podílelo 4300 příslušníků raketových vojsk a dělostřelectva. Každý čtvrtý voják byl vyznamenán, uvádí ministerská zpráva.

Rusko zahájilo své operace leteckými údery v září 2015. Loni na jaře oznámilo, že v Sýrii působí i speciální síly, které mají navádět letectvo a likvidovat povstalecké velitele. Jiné zapojení do pozemních operací Kreml popřel, i když připustil ztráty z řad „poradců“.

O obětech války na ruské straně se dnešní zpráva ministerstva obrany nezmiňuje. Podle dřívějších zpráv v Sýrii zahynulo 44 ruských vojáků. Média ale odhadují, že skutečný počet je nejspíš vyšší, a to přinejmenším o žoldnéře, kteří po boku vládních jednotek válčí v pozemních operacích.

Dnešní informace ministerstva obrany uvádí, že při úderech ruských zbraní zahynulo v Sýrii 86.000 bojovníků teroristických skupin, mezi nimiž bylo 4500 Rusů nebo občanů jiných následnických států SSSR.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo do konce roku 2017 při ruských náletech 5700 civilistů, z toho čtvrtinu tvořily děti. Ruské jednotky zabily podle stejného zdroje téměř 4300 bojovníků Islámského státu a zhruba 3900 členů Fronty dobytí Sýrie a dalších skupin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud