Tálibán ji málem zavraždil. Teď se nobelistka Júsufzaiová poprvé vrátila do rodného Pákistánu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tálibán ji málem zavraždil. Teď se nobelistka Júsufzaiová poprvé vrátila do rodného Pákistánu

Tálibán ji málem zavraždil. Teď se nobelistka Júsufzaiová poprvé vrátila do rodného Pákistánu

Bojovnice za právo dívek na vzdělání, pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová, se dnes po šesti letech vrátila do rodné země. V Pákistánu je poprvé od podzimu roku 2012, kdy ji ozbrojenci z Tálibánu kvůli její kampani vážně postřelili do hlavy a do krku.

Pákistánská televize Geo TV ukázala záběry zachycující nyní 20letou Malalu, jak na mezinárodním letišti v Islámábádu přichází k automobilu doprovázenému bezpečnostní eskortou.

Podle BBC se má aktivistka sejít s pákistánským premiérem Šahídem Chakanem Abbásím, ale podrobnosti o její údajně čtyřdenní návštěvě jsou drženy v tajnosti. Malala Júsufzaiová přicestovala patrně i se svými rodiči a kolegy z fondu Malala. Není jasné, zda navštíví i své rodné město Svát na severozápadě Pákistánu.

Malala už v září 2008 vystoupila jako jedenáctiletá v pákistánském klubu před tamními novináři a kritizovala uzavření dívčích škol Tálibánem v jejím rodném údolí Svát. Její zápisky o nelehkém životě místních žen a dívek pak v první polovině roku 2009 pod pseudonymem pravidelně uveřejňoval server BBC.

V říjnu 2012 se Malala stala terčem útoku ozbrojenců z Tálibánu, kteří ji cestou ze školy v autobuse vážně postřelili do hlavy a krku. Po propuštění z nemocnice v britském Birminghamu, kde se podrobila sérii náročných operací, se znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání. Jejím krédem je, že nejlepší způsob boje proti terorismu je vzdělat příští generaci.

V roce 2014 získala za svůj boj za práva dětí Nobelovu cenu za mír jako vůbec nejmladší laureátka v historii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.