Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tálibán odmítl jít v Afghánistánu do voleb, vyzval k jejich bojkotu kvůli „zahraniční okupaci“

Tálibán odmítl jít v Afghánistánu do voleb, vyzval k jejich bojkotu kvůli „zahraniční okupaci“

Afghánské islamistické hnutí Tálibán odmítá zúčastnit se parlamentních voleb, které jsou v zemi plánovány na 20. října, a vyzvalo občany k jejich bojkotu. Důvodem je podle Tálibánu pokračující "zahraniční okupace" Afghánistánu vojsky Severoatlantické aliance v čele se Spojenými státy, uvedla rozhlasová stanice Hlas Ameriky.

Prohlášení, které vydal Tálibán, je reakcí na výzvu afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního z minulého týdne, který znovu nabídl tomuto povstaleckému hnutí, aby vedlo s vládou mírové rozhovory a zapojilo se do říjnových voleb jako "politická strana".

Tálibán Ghaního návrh vzápětí odmítl. "Afghánistán je stále okupován tisícovkami zahraničních vojáků a všechna hlavní politická a vojenská rozhodnutí jsou přijímána okupanty," konstatovalo hnutí. "Naší prioritou je osvobodit zemi a národ od okupantů a obnovit právo na svobodnou volbu vůdců země," dodal Tálibán.

Afghánské úřady 14. dubna zahájily registraci voličů pro několikrát odložené volby poslanců parlamentu a představitelů provinčních rad. Během dvou měsíců chtějí zaregistrovat 14 milionů mužů a žen v 7300 volebních střediscích.

Podle nezávislé volební komise bude první fáze registrace probíhat téměř měsíc v provinčních metropolích a poté začne druhá fáze registrace v okresních centrech a dalších městech.

720p 360p
Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

Po prezidentských volbách z roku 2014, které byly provázeny řadou neregulérností a podvodů, se všichni voliči musejí registrovat znovu a dostanou nové voličské identifikační průkazy, napsal web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Parlamentní volby se v Afghánistánu měly konat již v roce 2015, byly ale opakovaně odkládány kvůli špatné bezpečnostní situaci v zemi a sporům kolem volební reformy. Prezident Ghaní nicméně slíbil, že se hlasování uskuteční před prezidentskými volbami plánovanými na příští rok.

Počátkem tohoto měsíce afghánská nezávislá volební komise stanovila termín parlamentních voleb, které rozhodnou o obsazení 249 parlamentních míst, na 20. října.

Podle nezávislé organizace Fórum pro svobodné a spravedlivé volby v Afghánistánu je ze 7300 volebních středisek 948 v oblastech, které jsou "mimo kontrolu vlády".

Afghánský ministr vnitra Vajs Ahmad Barmak o víkendu prohlásil, že zajištění bezpečnosti v registračních centrech a ve volebních střediscích je pro afghánské bezpečnostní složky prioritou. "Některé volební místnosti se nacházejí v oblastech, kde jsou vysoké bezpečnostní hrozby. Pro tyto oblasti máme zvláštní plány," dodal.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1