Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tálibán vydírá Trumpa záběry zajatců. Ustoupí nový prezident požadavkům teroristů?

Tálibán vydírá Trumpa záběry zajatců. Ustoupí nový prezident požadavkům teroristů?

Afghánský Tálibán zveřejnil záběry uneseného Američana a Australana, kterým jde zřejmě o život a kteří americkou vládu prosí, aby vyjednala jejich propuštění. Pro Donalda Trumpa se krátce před nástupem do funkce jedná o důraznou připomínku reálné politiky – právě podobná rozhodnutí, na kterých závisí osudy konkrétních lidí, totiž bývají pro světové lídry jedny z nejtěžších.

Vztahy s Ruskem a ekonomické plány, které Trump před nástupem do Bílého domu představuje, jsou jistě důležitými tématy, zvolený americký prezident se teď ale poprvé dostává do pozice, kdy ho někdo osobně žádá, aby ho zachránil před smrtí. A otázkou je, jak se budoucí nejmocnější muž světa zachová.

Rukojmí zachycení na videu emotivním tónem apelují přímo na Trumpa, aby teroristům vyhověl. Jinak je prý Tálibán zabije. Prosí proto americkou vládu, aby vyjednala s únosci jejich propuštění výměnou za osvobození vězňů držených USA v Afghánistánu.

„Donalde Trumpe, pane, prosím, žádám vás, je to ve vašich rukou, žádám vás, prosím, o vyjednávání s Tálibánem. Pokud nebudete s nimi jednat, zabijí nás,“ řekl Weeks.

Tálibán unesl Timothyho Weekse, australského pedagoga na Americké univerzitě v Kábulu, a jeho amerického kolegu Kevina Kinga loni v srpnu. Na videu – prvním od jejich zmizení – Weeks uvádí, že bylo natočeno 1. ledna. Jeho stáří a původ ale není možné nezávisle ověřit. Oba muži mají vousy a žádají své rodiny, aby vyvinuly tlak na vládu USA, aby zajistila jejich propuštění.

Západní vlády obecně deklarují, že s teroristy nevyjednávají a na jejich požadavky nepřistupují. Snaží se téma co nejméně medializovat, aby nebyly vydíratelné a nepodporovaly jeho propagandistický efekt. Na to v nedávné době viditelně sázel například Islámský stát, který před kamerou postupně zavraždil několik zahraničních rukojmí, což mimo jiné prezentoval jako vzkaz Baracku Obamovi. Únosy a vydírání jsou taky podstatnou částí příjmů teroristických skupin.

Je možné očekávat, že Donald Trump na výzvy teroristů reagovat nebude, protože dlouhodobě prosazuje tvrdý postup proti nim. Na druhou stranu je veřejným tajemstvím, že vlády výkupné v řadě případů platí, ačkoli tvrdí opak. Výjimkou byl do jisté míry případ Češek unesených před časem v Pákistánu, kdy prezident Zeman v rozporu se zvyklostmi částku sám veřejně prozradil.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1